Kedim Nasıl Kilo Verir? Kilo Vermesine Yardımcı Olmanın Yolları!

Sıradan bir kiloya sahip olan kediler, yaşam standartları yüksek ve sağlıklı bir biçimde yaşamlarını devam ettirirler. Olması gereken kilonun % 20 ve daha aşırısı olması obezite meselesine işaret ederken, bu daha çok evcil kedilerin beslenme bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Neyse ki, kumpaslı bir perhiz tasarıyı ile bu vaziyetin önüne geçilebilir.

İçindekiler

Tüm canlılarda olduğu gibi sıhhati tehdit eden her gidişat, yaşam içerisinde muhtelif meselelere hamiledir. Peki ne olabilir bu meseleler; tabi ki fazla kilolu kediler, sahipleri ile reyin oynayamayacak kadar etkinlik seviyeyi ksıtlı olur ve fiziki temaslara da çok az geçebilirler. Bunlardan çok daha ehemmiyetlisi altta yazan tüm hastalıklar ile karşı karşıya kalma vaziyetleri vardır:

Özellikle evcil hayvanların kilo alma nedeni yaktıklarından çok yemelerinden kaynaklanıyor olup fazla kilo, bedenlerinde yağ olarak depolanarak şişmanlamaya yol açmaktadır. Kedinizin yağ hücre rakamı, yavruyken berlirleneceği gibi, bu hücreler zamanla gelişebilir veya küçülebilir. Yavru iken kilolulaşan kediler kilo verme hususunda meseleler yaşayabilirler. Ne kadar erken farkedilirse o kadar kolay üstesinden gelinebilir.

Kedilerde obeziteye neden olan unsurlar birbirinden değişik sebeplere sabretmektedir. Kedinizi kilo verme tasarısına sokmadan evvel rastgele bir sebepten kaynaklaıp kaynaklanmadığını iyice inceleyin. Obezite sebepleri; genetik, hareket etmeme, fazla yeme, kısırlaştırma, sağlıksız besleme biçimi, hipotiroidizm, kullanılan ilaçlar, stres, ağrı, diyabet ve cushing hastalığıdır.

Fazla kilolardan kurtulmak yaşam içerisindeki pek çok gidişata karşı kolaylık sağlamaktır. Eklemlerdeki stresi eksiltir, cerrahi müdahalelerinde kolaylık sağlar, hareket hünerini yükseltir, enerjisini yerine getirir, sağlıksal rahatsızlıklara karşı artı bir avantaj sağlayar ve ilaç kullanımından kurtarır.

Kedinizin kilo vermesine takviyeci olabilmeniz için şüphesiz baytar doktorunuz ile birlikte bir yol çizmek en doğrusu olacaktır. Kilo verme vaziyeti birden asıllaşacak bir hadise değildir. Kedinizin sahip olduğu özelliklere, hastalık ve derecelerine bağlı olarak zaman ve sabır gerektirebilir. Kilo vermesini kolaylaştırmak için beslenme kumpasına, günlük rutinlerinde ve etkinlik seviyesinde birtakım farklılıklar yapmak gerekmektedir. Bu yarıyılı size vereceğimiz birkaç ipucu ile geçirebilirsiniz.

*Fazla kiloya sahip olan kedilerin ehemmiyetli sağlık meseleleri ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz bir sondur. Bu da, yaşam standartlarında ciddi bir gerilemeye neden olmaktadır. Öyle ki, yaşamdan zevk alamayacak gidişata geleceklerdir. Tüm bunlardan dolayı kedinizin kilo verme ihtiyacı kavgaya kapalı bir mevzudur. Bu yazımızda sizlere kedinize nasıl kilo verdirebileceğinize dair ipuçları hisseleştik. Bu mevzunun üzerine düşerek takipçisi olmalı ve baytar doktorunuz ile birlikte iş birliği içerisinde yürütmelisiniz. 

Alakanızı sürükleyebileceğini düşündüğüm; Kediler hangi sıklıkla beslenmelidir? – Kedim neden her zaman aç? yazılarına da göz atabilirsiniz!

Leave A Comment