Kedilerde Kiraz Göz (Cherry Eye) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle köpeklerde ve tavşanlarda tesadüfülen kiraz göz, seyrek de olsa kedilerde karşılaşılan bir hastalıktır. Bu hastalık, kedinizin gözünü ve etraf dokularını etkileyerek pek çok lezyona neden olabilir. Böyle bir gidişatta, hangi bulguları gözlemlemeniz gerektiğini ve ne yapılacağını öğrenmeniz ehemmiyetlidir. 

İçindekiler

Üçüncü göz kapağına dokularla bağlı olan ve göz yaşı imalini sağlayan ‘harder bezi’, enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı gelişip üçüncü göz kapağının dışarı doğru dönmesine neden olur. Bu vaziyet ise gözün köşesinde kiraz biçiminde pembe veya kırmızı renkte bir et parçası oluşmasına civar hazırlar. Bu tabloya kiraz gözü cherry eye ismi verilmektedir. 

Bir kedi gözünün iç köşesinde alana gelen pembe ya da kırmızı et parçası muhtemelen kiraz gözüdür. Bu etli çıkıntı genelde pembe bir kabarcık olarak da nitelendirilir ve bir kedinin gözünün bir kısmını tıkayacak kadar büyük olabilmektedir. Geçici veya kalıcı olabilen kiraz gözünü gözlemlemek reelinde oldukça basittir. Hakikat dikkat edilmesi gereken nokta, kiraz gözünün yol açabileceği hastalıklardır. Kiraz göz, dışarıdan pembe bir kabarcık olarak gözlemlenebilse de şu semptomları da kapsayabilir:

Kedinizin gözündeki pembe et parçası büyükse, gözün kapatılamamasına neden olabilir. Bu vaziyet, kedi arkadaşınızı strese sokacağı gibi göz kuruluğuna da zemin hazırlar. 

Kedilerde göz kuruluğu, yeterince gözyaşı yapımının olmamasıyla karakterizedir. Kedilerin üçüncü kapağı, gözyaşı üreten bir bez harder kapsamaktadır. Bu bez, irinli bir çıkıntı haline geldiğinde ise göz mevcut kayganlığını yitirmektedir. Göz kuruluğuna bağlı büyüyebilecek irin, tahriş ve kaşıntı gibi rahatsızlık verici semptomların yanı gizeme göz yüzeyinde kornea ülseri gibi ciddi tablolar da alana gelebilir. Kornea ülseri oldukça sızılıdır ve rehabilitasyon edilmezse kalıcı göz zararına ve korneanın yırtılmasına bile neden olabilir.

İrin: Kiraz gözünün en yaygın sebeplerinden biri, üçüncü göz kapağında yer alan ‘harder’ bezinin iltihaplanmasıdır. Bu bez iltihaplandığında şişer, tersyüz olur ve gözün köşesinde bir çıkıntı biçiminde görünür. 

Göz yuvasının ebadı: Brachycephalic veya smushed face kediler basık veya düz suratlı anatomik yapıları dolayısıyla ufak bir göz yuvasıyla doğar ve bu hastalığı geliştirebilir. 

Retinakulum meseleleri: Retinakulumun görevi, harder bezini yerinde yakalayan tendonları stabilize etmektedir. Görevini yapmadığı takdirde ise bez dışarı doğru çıkabilmektedir. 

Meçhul nedenler: Bazı kedilerin kiraz gözüne tutulma nedeni veya neden öyle doğdukları öğrenilememektedir. 

Kiraz gözü rehabilitasyonu, olayın ciddiyetine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı gidişatlarda rehabilitasyona hiç gerek dinlenmezken bazı kronik ve ciddi meselelerde operasyon bile önerilebilmektedir. Çünkü kiraz gözü gelip geçici olabileceği gibi kronik bir mesele haline de gelebilmektedir. Kiraz göz olayında, kornea ülseri gibi ikincil meselelerin alana gelmemesi için harder bezinin dikkatli bir biçimde göz yuvasına geri konması gerekmektedir. Baytar doktorunuzun yapacağı bir cerrahi işlem, bezin işlevselliğini geri kazanmasına ve gözün kayganlaşmasına imkân sağlayacaktır. 

Kedinizde kiraz göze bağlı olarak bir problem büyüdüyse; doktorunuz rehabilitasyonda özel merhem veya göz damlalarından faydalanmak isteyebilir. Kiraz gözü uzun vadede rehabilitasyon edilmediği zaman onarılması bir daha muhtemel olmayabilir. Gözyaşının hiç üretilemediği gidişatlarda bezin operasyonla alınması gerekebilmektedir. 

Ne Yazık Ki bu gidişatı önlemenin kesin bir yolu yoktur. Özellikle cılız, yırtık bir retinakulumla ya da ufak bir göz yuvasıyla doğan kedilerde bu vaziyetin oluşması oldukça mümkündür ve önlenmesi pek muhtemel değildir.

İlginizi sürükleyebilir: Kedilerde glokom göz tansiyonu: Bulguları nelerdir? Nasıl rehabilitasyon edilir?

Leave A Comment