Kedilerde Gastroenterit Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Gastroenterit, gastrointestinal kanalda yangı oluşumunu tanımlamaktadır ve ne yazık ki kedilerde çok sık görülen bir problemdir. Bu yüzden tüylü dostunuzun başına da gelmiş olabilir. Belirtileri her kedide farklılık gösterebilir. Genellikle kedilerin beslenmelerinde oluşan bir hastalık olsa da tedavisini en doğru şekilde yapabilmek için hastalığa yol açan nedenleri net olarak öğrenmek gerekir. Çünkü bakteriyel enfeksiyonlar, beslenmelerindeki değişiklikler, parazitler, toksinler ve böbrek hastalıkları gibi birçok şey gastroenterit nedeni olabilir.

İçindekiler

Kedilerde gastroenterit, mide ve bağırsaklarının yangılandığı anlamına gelmektedir. Gıdaların sindirilmesi ve besinlerin emilimini sağlayan mide ve bağırsaklarda meydana gelen yangı sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca kedilerin sindirim sisteminde kanama meydana gelirse, bu gastroenterit hastalık tipine hemorajik gastroenterit denilir.

Kedilerde görülen gastroenterit sorununun en temel belirtileri arasında aralıklı olarak ishal ve kusma yer almaktadır. Ayrıca karın ağrısı da görülebilir. Tüylü dostunuz kusuyor ya da öğürüyorsa bunun yanı sıra ishal olduysa, gastroenterit problemi yaşıyor olabilir. Bu nedenle net bir şekilde hastalık teşhisi koymak için veteriner hekimine danışmanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki belirtiler daha az sıklıkta görülse de bu rahatsızlık her kedide farklı belirtilerle ortaya çıkabildiği için dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Bizler de gastroenterit sorunu ile karşılaştığımızda ishal ve kusma belirtileri gösteririz. Bu belirtiler aynı şekilde kedi ve köpeklerde de ortaya çıkar. İshal susuzluğa neden olurken bir susuzluk nedeni daha olan kusma da eklenince kedinizde ciddi bir dehidrasyon oluşabilir. Bunun yanında mide bulantısı nedeni ile kediler bu tür hastalıklara maruz kaldığında su içmek ya da yemek yemek istemez ve iştahsızlık oluşur. Bununla birlikte su içtiklerinde öğürmeye başlayabilirler. Bu yüzden veteriner hekimine gitmeyi ihmal etmemek ve uzman birinden destek almak oldukça önemlidir.

Kedilerde gastroenterit pek çok faktör nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bunlar aşağıda maddeler hâlinde belirtilmiştir. Bazen kendiliğinden geçebilse de bazen daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bakteri ve virüslerin neden olduğu gastroenterit problemlerin tedavisi daha kısa sürede ve kolay geçebilir. Ancak tedaviye bir an önce başlamak gerekir.

Gastroenterit teşhisi diğer genellikle muhtemel sebeplerin elenmesi sonucunda konmaktadır. Bunun için hastanın geçmişi hakkında detaylı sorular sorulmaktadır. Kedinizin kullandığı mama, mama yeme sıklığı, ne kadar mama yediği, son birkaç gün içinde ne yediği, kullandığı yardımcı besin ürünleri (vitamin takviyesi), kullandığı ilaçlar, yeni bir hayvanın veya insanın yaşam alanına girip girmediği, daha önce böyle bir problem yaşayıp yaşamadığı, herhangi bir hastalığının olup olmadığı ve zehirlenmesine sebep olabilecek herhangi bir materyalle temasının olup olamayacağı gibi sorular sorulacaktır. Bu sebeple, bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde düşünüp veteriner hekiminize gitmeniz, kedinizdeki problemin teşhisi için çok önemli bilgiler sağlayacaktır.

Alınan anamnez bilgisinde sonra fizik muayenesi yapılacaktır. Kedinizin hidrasyon durumu, mukozalarının rengi, ateşinin olup olmadığı, karında ağrının olup olmadığı ve gazın olup olmadığı gibi parametreler incelenecektir. Şüphelenilen hastalıklara göre veteriner hekiminiz tam kan sayımı, serum biyokimyası, fekal test, idrar tahlili, röntgen ve ultrasonografi tetkiklerini isteyebilir.

Kedilerin vücutlarında özellikle kusma ve ishal ile oluşan su ve elektrolit kaybının önüne geçmek önemlidir. Ayrıca tedaviye bir an önce başlamak ve kısa sürede hastalığın önüne geçmek gerekir. Böylece kediler eski sağlıklı yaşamlarına dönebilecektir. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi bu hastalıkta kedilere herhangi bir gıda vermek için veteriner hekimine danışmak çok önemlidir. Bazı durumlarda gıda ve su alımı belli bir süreliğine kesilerek gastrointestinal sistemin boşalması ve rahatlaması istenebilir. Mama ve su verilmeye başlanacağı zaman gastrointestinal sistemi rahatsız etmemek için az miktarlarda sık sık verilmesi önerilir.

Eğer kedinizin fiziksel muayenesinde ve kan değerlerinde bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösteren bir durum varsa, antibiyotik kullanılır. Bunun yanında kusmayı engelleyecek kusma durdurucular ve mideyi rahatlatacak mide koruyucu uygulamaları da yapılabilir.

Basit gastroenterit vakaları, ilaç uygulamaları, diyet listesinde yapılacak ufak değişimler, su alımının karşılanması ve kusmayı önleyen ilaçlar ile kısa sürede geçer.

Kediniz gastroenterit sorununu ağır bir şekilde yaşıyorsa, antibiyotik, kusmayı engelleyen ilaçlar ve gastroentinal sorununu yok etmeye yardımcı koruyucular ile sağlık sorunlarını yok etmek mümkündür ancak tedavisi biraz daha uzun sürebilir.

Gastroenterit kedinizin bağışıklık sistemini sarsabilir. Bu nedenle problemi hiçbir zaman ya da bir daha yaşamamaları için bazı önlemler alabilirsiniz. Gasrtroenterit sorununu önleyen detaylar aşağıda yer almaktadır.

Leave A Comment