Kedilerde Feline Calicivirus Enfeksiyonu

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan feline calicivirus, kedilerde oldukça yaygın olarak görülür. Bulaşıcı bir hastalık olan feline calicivirus, çok çabuk yayılır ve özellikle hayvan barınakları gibi kalabalık ortamlarda büyük bir sorun haline gelir. Peki kedilerde feline calicivirus nedir? Kedilerde feline calicivirus belirtileri ve nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl olmalıdır? İşte kedilerde feline calicivirus enfeksiyonu ile ilgili her şey bu makalede!

İçindekiler

Kedileri etkileyen bulaşıcı bir hastalık olan feline calicivirus, caliciviridae adındaki RNA virüsü ailesinin bir parçası olarak bilinir. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve ağız hastalıklarının önemli bir nedeni olan bu virüs, tüm kedileri enfekte edebilir ve hastalığa neden olabilir. Pek çok farklı virüs ya da bakteriler, kedilerde solunum yolu hastalığına neden olabilir ancak feline calicivirus, solunum yolu enfeksiyonu olan kedilerde en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir.

Hasta kedilerde en yaygın olarak görülen semptomlar arasında dil üzerinde, dudaklarda ve burun ucunda ülserler, gözlerde veya burunda akıntı, hapşırma ve öksürük yer alıyor. Bu semptomlar ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gelişen kedilerde, enfeksiyonların şiddetli bir şekilde ilerlemesi zatürreye (pnömoni) yol açabilir.

Öte yandan bazı kedilerde topallık ve ateş görülebilir. Hasta olan bazı kedilerde yukarıda saydığımız enfeksiyonlar kronik olabilir ve bu yüzden periyodik olarak bu semptomları yaşayabilirler. Ayrıca bazı kediler bu virüsü taşıyor olsalar bile herhangi bir belirti göstermeden hayatlarına devam edebilirler. Ancak belirti göstermeseler de bu virüsü bir başka kediye bulaştırabilirler.

Çoğu kedi virüsün taşıyıcısıdır. Eş zamanlı enfeksiyonların olması, bağışıklığın düşük olması, çok kedili ortamlarda bulunma ve aşılamanın eksikliği gibi durumlarda hastalık daha sık ortaya çıkmaktadır.

Bir kedi, enfekte olmuş bir kedinin tükürüğü, göz veya burun akıntısı ve hapşırığından oluşan damlacıklar ile doğrudan temas yoluyla bu hastalığı kapabilir. Çok kalabalık ortamlarda hızlıca yayılan feline calicivirus, hayvan barınakları, evcil hayvan dükkanları ve yatılı tesisler gibi riskli alanlarda fazlasıyla görülür.

İçerisinde feline calicivirus olan ve kediler için yapılması zorunlu (core) aşı olarak belirlenen FVRCP aşısını (karma aşı) olan kediler, hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Aşılama virüsün oluşturacağı enfeksiyonu  tam olarak engellemez ancak çoğu suşun oluşturabileceği şiddetli klinik hastalık durumunu önleyebilmektedir. Kediler daha hafif semptomlar yaşayarak veya hiç semptom göstermeden hastalığı atlatırlar. Eğer kedinize yaptırmanız gereken aşılar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buyrun; Kedilerde aşılama sorunu – Kedi aşıları protokolleri kılavuzu! ve 2021 Kedi aşı takvimi ve aşı fiyatları! 

Veteriner hekiminiz hastalığın teşhisi için kedinizin geçmişi ve şu anki yaşam biçimi hakkında bilgi isteyebilir. Hastanın fiziksel muayenesi ve yukarıda saydığımız klinik bulgular tanı için oldukça önemlidir. Hastalığa ait spesifik hemogram, biyokimya veya idrar tahlili sonuçları olmasa da eşlik eden başka bir hastalığın olup olmadığının kontrolü ve diğer hastalıkların eliminasyonu için bu testler yapılabilir. Radyografi ile solunum yollarının ve akciğerlerin kontrolü yapılabilir. Özellikle akciğerlerin durumunu görmek tedavide kullanılacak ilaçlar bakımından yol gösterici olacaktır. Bunların yanında yapılacak serolojik testler ile kedinizde kalisivirüse karşı oluşturulmuş antikor titreleri de saptanabilir. Bu da hastalığın tanısı açısından fikir verici olabilir. Kesin tanı için çeşitli doku örneklerinden yapılan hücre kültürlerinden virüsün izolasyonu ve/veya PCR testi kullanılır.

Kedi kalisivirüsü’nün spesifik bir tedavisi yoktur. Şiddetli zatürre veya sistemik kanama meydana gelmedikçe hospitalizasyona gerek olmamaktadır. Kedinizin belirtilerine göre tedavi şekli değişmektedir. Gözler ve burun temizlenir. Diğer kedilerle temas kısıtlanır. Hafif ve orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu olan kedilere geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır. Bununla birlikte veteriner hekiminiz göz merhemleri ve ağrı kesici ilaçlar yazabilir.

Bu hastalığa yakalanan kediler koku ve tat alamadığı için iştah kaybı yaşayıp kilo verebilirler. Ayrıca kedilerin ağzında oluşan ülserler, kedileri yemek yerken rahatsız eder ve bu yüzden iyi derecede beslenemezler. Kedinizin ağzında ülser olmuşsa, daha yumuşak besinleri yedirebilirsiniz. Orta ile ağır belirtileri olan kediler ise, destekleyici bakım için hastaneye yatabilirler. Ayrıca kedinize enjekte edilebilir ilaçlar verilebilir ve kediniz mama yemiyorsa bir beslenme tüpü de yerleştirilebilir.

Kedinizi feline calicivirus hastalığından korumanın en iyi yollarından biri düzenli olarak aşı yaptırmanızdır. Aşı bu hastalığı tamamen engellemese bile, kedinizin enfeksiyonlar ile savaşmasına ve hastalığı daha hafif atlatmasına yardımcı olur. Eğer kediniz bu hastalığa yakalandıysa, diğer kedilerden uzak tutulması gerekmektedir.

Bir kedi, kalisivirüse yakalandığında hastalık 3-4 gün sonra ortaya çıkar. Hastalık şiddetli bir seyir göstermedikçe 1 hafta içinde iyileşme gözlenir. Bu süre zarfı boyunca ise, kedi kalisivirüsü’ne yakalanan kedi, diğer kedilere de bu hastalığı bulaştırabilir. Enfekte olmuş kediler, vücut salgılarına göre 2 – 3 hafta boyunca virüsü yayabilirler. Hastalıktan kurtulan enfekte olmuş kedilerin yarısı, virüsü atmaya devam edeceği için bir taşıyıcı durumuna gelirler. Bazı kedilerde bu taşıyıcılık 1 ay sürerken, bazı kedilerde çok küçük bir ihtimal de olsa taşıyıcılık durumu ömür boyu sürebilir.

Feline calicivirus enfeksiyonuna yakalanan bir kedi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuluçka döneminde ve semptomlar gösterdikten sonra diğer kedilere bu hastalığı bulaştırabilir. Çünkü bu hastalığın taşıyıcısı olan bir kedinin, her zaman diğer kedilere bulaştırma riski vardır. Aşılanmamış, yavru kediler ya da herhangi bir kronik sorunu olan kediler daha hassas oldukları için bu enfeksiyon ile birlikte daha ciddi hastalıklar geçirebilirler. Üç yaşından büyük yetişkin kediler ve aşılanmış kediler ise tedavi olmasa bile bu hastalığı daha hafif olarak atlatabilirler. Öte yandan Feline calicivirus ve diğer bulaşıcı hastalıkları en aza indirmek için kedinizi, evinizdeki diğer kedilerinizden 1 – 2 hafta ayrı tutmanızda fayda var.

Feline calicivirüs türe özgüdür ve insanlar için herhangi bir risk ya da tehdit oluşturmaz.

Leave A Comment