Kedilerde Burun Akıntısı – Kedimin Burnu Akıyor!

Kedimin burnu akıyor, endişelenmeli miyim? Bu sorunun yanıtını alabilmek için akıntı nedenini öğrenmek gerekir. Kedilerde burun akıntısı için tedavi bazen çok kolay olabiliyor ve rahatsızlık kısa süre içerisinde son buluyor. Ne yazık ki bazen problem ciddi bir sağlık sorununun sinyallerini veriyor, olabiliyor. Bu nedenle erken tedavi oldukça önemli.

İçindekiler

Kedinizin burnunun aktığını fark ettiyseniz, hem şaşkın hem de endişeli bir durumda olduğunuzu anlamak hiç de zor değil. Çünkü en iyi koşullarda bakılan ve kalın bir kürke sahip olan canlıların burunlarının akması, sık rastlanan bir durum değildir. Daha önce belirttiğimiz gibi bazen kolayca tedavi edilir bazen de kritik sorunların var olduğunu belirttiği için tedavi uzun sürebilir. Elbette tedavi için kedimin burnu neden akıyor sorusunun yanıtına ulaşmak gerekir.

Kedilerde görülen burun akıntısı sorunun en sık nedeni sinüs ya da burun boşluklarındaki dokuların iltihaplanmasıdır. Ancak kedinizde burun akıntısı şikayeti sürekli olarak varsa neden üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası rinit problemi çok sık görülmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar da olası nedenler arasındadır. Birçoğu hafif ya da tedavi gerektirmeyen yollarla çözülebilir. İşte olası nedenler…

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile sık rastlanan rinit, hava yollarının iltihaplanması demektir. İltihap nedeni ile akıntı oluşur. Üst solunum yolu enfeksiyonu dışında bakteri, virüs ve nadir olarak mantar nedeni ile meydana gelen bir hastalıktır. Alerji sahibi kedilerde de rinit oluşumu görülebilir.

Meraklı ve yetenekleri nedeni ile yaramazlıklarda sınır tanımayan patili dostlarımız, başlarını derde sokup burunlarına darbe alabilir. Bu darbeler zamanla şişer. Şişlik azaldıkça kanlı bir akıntı oluşabilir. Kanlı akıntı ile yeşil akıntının beraber görülmesi de olasıdır. Bu nedenşe veteriner hekime danışmak önemlidir. Darbe ile enfeksiyon görülmesi, ciddi sorunlara işaret edebilir. Enfeksiyonunun yayılmaması için erken müdahale gerekir.

Zararlı maddelere maruz kalan kedilerde ciddi tahrişler oluşabilir. Toksinlerin neden olduğu iltihaplanma ve akıntının geçmesi için tedavi gerekir.

Sarı renkli ve kötü kokulu burun akıntıları kedilerde bakteriyel enfeksiyon sinyallerini verir. Tedavi için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Erken tedavi ile kediler eski yaşam kalitelerine dönebilirler. Bu nedenle zaman kaybetmeden veterinere gitmek gereklidir.

Enfeksiyonlar, yabancı cisimler ve kanser gibi nedenle sonucunda burun kanaması görülebilir. Bu yüzden kanlı burun akıntısı kritik sorunların habercisi olabilir.

İltihaplanma gibi nedenler ile oluşan soluk renkli kitleler sürekli hapşırma ve burun akıntısına neden olabilir.

Kedilerde burun akıntısı bazen başlı başına bir sorun olabilirken bazen de farklı şikayetler ile birlikte ortaya çıkabilir. Burun akıntısı yüzünden patili dostlarımızın yaşam kaliteleri düşer. Nefes alamamaları en büyük problemdir. Nefes alamadıkları için rahatça uyuyamaz ve hatta beslenemezler. Bu nedenle daha sık miyavlama da görülebilir. Aç kalan kediler, uykusuzluk ve nefes alma şikayetleri ile boğuşurken sahipleri de diğer yandan acı çekerler. Patili dostlarımızı huzursuz görmek, bizleri de üzer. Ancak veteriner kontrolü ile kedilerde görülen burun akıntısı kısa sürede tedavi edilebilir. Erken müdahale için problem küçük görülmemeli ve ihmal edilmemelidir. Burun akıntısının küçük bir nedeni ve kolay tedavisi olduğunu belirtmiştik. Ancak ihmal nedeni ile kedilerin hayat dengeleri kısa sürede bozulabilir.

Veteriner hekimler tarafından yapılan müdahaleler sonucunda tedaviye geçilebilir. Kedinizin burun akıntısı sorunu dışında başka problemleri varsa veterinere belirtmeniz gerekir. Ayrıca patili dostunuzun tıbbi geçmişi ve rahatsızlığı sürecindeki diğer problemleri de tedavinin daha hızlı sonuç vermiş için önemli ayrıntılardır. Detaylı bir muayene için kan testi, sürüntü testi gibi ihtiyaçlar olabilir.

Kedinizin burun akıntısında endişelenecek bir durum olmasa dahi akıntının hızlıca geçmesi ve kedinizin neşesinin artması için veteriner danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz. Öneriler sayesinde nefes almasını rahatlatabilirsiniz. Burun içi veteriner tarafından temizlenebilir. Ayrıca tedavi için antibiyotik ilaç verebilir. Tedavinin daha etkili olması için nebulizör gibi makineler gerekebilir.

Burun akıntısı zararsız olsa da kedilerin hayatlarını olumsuz olarak etkiler. Sürekli akan bir burun onlar için oldukça rahatsız edicidir. Temizliği seven canlılar olarak rahatlamaya çalışırken agresifleşebilirler.

Bulaşıcı bir hastalık olma ihtimali varsa, evin izole edilmesi gerekir. Kedinin dolaştığı alanların havalandırılması ve temizlenmesi evdeki aile bireylerinde hayatını etkiler.

Kedinizin burnu akıyorsa, nedenini öğrenmeniz gerekir. Burun akıntısı dışında başka bir şikayet yoksa burun temizliğine destek olabilirsiniz. Rahatça hava alması için oda nemlendiricisi kullanabilirsiniz ve odayı havalandırmak da önemlidir.

Burun akıntısı olan kedilerde ek olarak görülen şikayetler hapşırma, kırmızı ve akıntılı gözler, öksürük, ses kısıklığıdır. Bu belirtiler üst solunum yolu enfeksiyonu için büyük sinyaller verir. Bu nedenle veterinere gitmek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken diğer rahatsızlık belirtileri ise göz şişmesi, yüksek ateş, uyuşukluk, iştahsızlık, nefes almada zorluk, yeşilimsi ve kanlı akıntıdır. Bu belirtiler ciddi soğuk algınlığına işaret eder. Kedilerin kürkleri nedeni ile onların üşümeyeceği ve hasta olmayacağını düşünürüz. Ancak kedilerde soğuk algınlığı yaşayabilirler. Ayrıca kanser gibi oldukça önemli hastalıkların belirtileri de olabilir.

Burun akıntısı şeffaf ve başka şikayet ile gelmediyse ve kedinizin hayatını sıkıntıya sokmuyorsa;

Soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı burun akıntısı varsa kedinize bağışıklık güçlendirici ek besinler verebilirsiniz. Bunların yanı sıra kediler için sağlıklı olan sebzeler ya da meyvelerden destek alabilirsiniz.

Leave A Comment