Kedilerde Boğaz Ağrısı Nasıl Anlaşılır? (Farenjit-Larenjit)

Kediler kendilerini kötü hissettiklerinde bile bunu iyi gizlerler. Hayatta kalma içgüdüsü olarak, herhangi bir zayıflığı, hatta şiddetli ağrıyı bile gizlerler. Kedinizin boğaz ağrısı varsa, bunu tanımakta güçlük çekebilirsiniz. Bununla birlikte, boğaz ağrısına işaret eden arayabileceğiniz semptomlar vardır. Kedinizin boğazı ağrıyorsa miyavlamasında değişiklik, iştahta azalma, salya akması veya öksürme gibi semptomları görebilirsiniz.

İçindekiler

Kedinizin miyavlaması, boğaz ağrısı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Miyavladıklarında onları dinleyin. Miyavlamaları normalden daha sessiz, daha keskin veya daha ince gelebilir. Miyav sesinde bir değişiklik veya kedinin sesinde gözle görülür bir fark varsa, boğaz ağrısına işaret edebilir. Kediniz ayrıca miyavlamayı tamamen bırakabilir.

Boğaz ağrısı yaşayan kediler, acıttığı veya yutması zor olduğu için yemek yemeyi bırakabilir. Ayrıca içmeyi bırakabilirler. Yeme alışkanlıklarının değişmediğinden emin olmak için kedinizin nasıl yediğini izlemelisiniz. Kediniz yemek yemeyi veya içmeyi bırakırsa, susuz kalabilir veya zayıflayabilir.

Öksürük, boğaz ağrısının bir belirtisi olabilir. Kedi aşırı derecede öksürebilir veya boğazından bir şey çıkarmaya çalışıyormuş gibi ses çıkarabilir. Kedi ayrıca öğürmeye başlayabilir.

Kediler, bir tür ağız ağrısıyla ilişkili boğaz ağrısı yaşayabilir. Bu durumda, ağızları ağrıdığı için salyaları akmaya başlayabilir. Kedinizin salyasının akıp akmadığına, ağzının etrafında fazla tükürük olup olmadığına veya dudaklarını aşırı derecede yalamaya başlayıp başlamadığına dikkat etmelisiniz.

Kedinizin davranışı, boğaz ağrısı olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Bir günde normalden çok veya daha fazla miyavlayan kedilerde boğaz ağrısı gelişebilir. Kedinizin üst solunum yolu enfeksiyonu, larenjit ve farenjit gibi belirli tıbbi durumları varsa, boğaz ağrısına da yol açabilir.

Basitçe tanımlamak gerekirse kedilerde larenjit, kedinin gırtlağının hastalık, tahriş, boğazda tıkanma veya gırtlak kıvrımlarını kontrol eden sinirde ani bir felç sonucu gelişen yangısına denir.

Kedilerde larenjit, calicivirus veya enfeksiyöz rhinotracheitis gibi çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bir kedi larenjit geliştirdiğinde birkaç gün miyavlamayı kaybedebilir. Etkilenen kedilerde öksürük, ağız kokusu, boğaz ağrısı veya akıntı gibi belirtileri fark edebilir. Kedi hastalık belirtilerini saklamaya çalışsa da bu çok uzun süre mümkün olmayacaktır. Öksürük ağrılı hale gelebilir. Evcil hayvan ebeveynleri, özellikle ses kaybını hemen fark edebilir.

Bir kedide larenjit belirtileri, özellikle kedi bir üst solunum yolu enfeksiyonu  geliştirmişse, kendilerini oldukça hızlı bir şekilde gösterebilir. Bu semptomlar şunları içerebilir:

Larenjit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun sonucuysa, evcil hayvan ebeveyni ayrıca şunları da fark edebilir:

Kedilerde larenjitin nedenleri, basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya tahriş ediciden gırtlaktaki bir tıkanıklığa ve hatta ses tellerinin hareketlerini etkileyen bir kitleye kadar geniş bir yelpazede değişebilir.

Bazen kediler bilinmeyen nedenlerle miyavlamalarını kaybederler. Burada, evcil hayvan ebeveynlerinin kedilerini diğer daha rahatsız edici semptomlara karşı izlemesi gerekir. Altta yatan neden hafif ise, kedi birkaç gün içinde sesini geri kazanmalıdır.

Öncelikle, veteriner hekiminiz kedinizde baştan sona fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Muayenenin önemli bir kısmı gırtlağın endoskopik muayenesini içerebilir, bu da kediye anestezi uygulanması gerekeceği anlamına gelir. Soruna bir kitlenin mi yoksa büyümenin mi neden olduğunu belirlemek için röntgen çekilebilir.

Veteriner hekiminiz larenjiti ve nedenini teşhis ettikten sonra kedinin belirtilerini tedavi etmeye başlar. Gırtlakta sıvı birikmesi varsa veteriner hekiminiz idrar söktürücü bir ilaç kullanabilir. Bu, kedinin larenjitine katkıda bulunmuşsa, akciğerlerde herhangi bir sıvı birikmesine de yardımcı olabilir.

Kedinin larenjit ile birlikte boğaz ağrısı olduğunda, yutması, yemesi veya içmesi çok daha zordur. Hafif bir ağrı kesici ilaç, kedinin daha kolay yutmasına yardımcı olabilir, bu da kedinin yemek yiyebileceği ve sağlığına daha hızlı dönebileceği anlamına gelir. Kedinize veteriner hekiminize danışmadan kesinlikle ağrı kesici vermemelisiniz.

Kedinin boğazına takılan yabancı cisimler çıkarılır, bu da gırtlağın normale dönmesini sağlar. Bu olduğunda, kedi yakında tekrar sesli bir şekilde miyavlamaya başlayacaktır.

Bir eozinofilik granülom oluştuğunda, kedinin bağışıklık sistemi, kedinin boğazında şişme ve iltihaplanma gibi alerjik bir tepkiye neden olur. Bir steroid kürü, enfekte olmadıkça granülomun kaybolmasına izin verebilir. Bu durumda kedinin de antibiyotik ilaçlara ihtiyacı olabilir.

Veteriner hekiminiz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve viral hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için kedinin mamasına diyet değişiklikleri veya takviyeler eklemeyi önerebilir.

Kedinin larenjitinin nedeni belirlendikten sonra, reçete edilen tedaviler ve basit evde bakım kedinin tam sağlığına kavuşmasını sağlamalıdır. Kedinin bir üst solunum yolu enfeksiyonu varsa, semptomlar düzeldikten sonra kedinin iyi bir şekilde iyileşmesi gerekir.

Kedide bir tümör veya eozinofilik granülom kompleksinin neden olduğu bir tıkanıklık varsa, bunun hemen tedavi edilmesi gerekir. Bir tümör kanserli olabilir ve erken yakalanırsa kedinin prognozu iyi olabilir.  Gırtlak ciddi şekilde tıkanmışsa, kedinin iyileşme şansı olması için acil tedavi gereklidir. Tıkanmanın nedeni hemen tespit edilip ortadan kaldırılmazsa kedi iyileşemeyebilir.

Farenjit, boğazın iltihaplandığı bir durumdur. Farenjit genellikle solunum yolu enfeksiyonu gibi diğer durumların belirtisidir. Farenjit, yutma güçlüğü ile karakterizedir ve ciddi bir durumla ilişkili olabilir veya olmayabilir.

Kedinizin farenjit olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen veteriner hekim yardımı almanız önemlidir. Boğaz ciddi şekilde iltihaplanırsa, apseler oluşabilir ve boğazı tıkayabilir, bu da kediniz için ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Farenjitten mustarip kediler, boğazı tıkanmadığı sürece genellikle normal bir şekilde yer ve içerler. Semptomlar genellikle nonspesifiktir ve diğer durumlarla ilişkili olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen veteriner hekiminize danışmalısınız:

Kedilerde farenjit, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi hastalığın belirtisidir:

Kedilerde farenjit teşhisi oldukça basittir. Veteriner hekiminiz, kapsamlı bir fizik muayene, sözlü muayene ve semptomların sunumuna dayalı olarak geçici bir teşhis koyacaktır. Kedinizin semptomlarının kapsamı ve süresi ile ilgili travmatik yaralanmalar veya bildiğiniz olaylar hakkında veteriner hekiminizi bilgilendirdiğinizden emin olun.

Çoğu durumda, kesin tanı koymak için veteriner hekiminiz ülserlerde, apselerde veya ağızda sıvı varsa, röntgen çekerek, endoskopi yaparak veya sıvı kültürleri alarak kesin tanı koyabilir.

Farenjit tedavisi, ciddiyetine ve altta yatan nedene bağlı olacaktır. Veteriner hekiminiz, kedinizin özel ihtiyaçlarına göre size bir tedavi planı önerebilir.

Bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu farenjit vakalarında, altta yatan enfeksiyonla savaşmak için genel olarak antibiyotikler reçete edilir. Ağızdaki iltihaplanmayı azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar da reçete edilebilir. Calicivirüs’ten etkilenen kediler için tedavi, durumun ciddiyetine bağlı olarak daha invaziv olabilir. Şiddetli calicivirus vakaları için hastaneye yatış ve intravenöz sıvı ve beslenme tedavisi gerekebilir.

Sebep diş problemleri ise, kedinin dişlerinin temizlenmesine izin vermek için hasta stabil hale geldiğinde anestezi uygulanacaktır. Farenjitin semptomatik olduğu şiddetli diş durumlarında, etkilenen dişin veya dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Yabancı bir cisim, nazofaringeal polipler veya başka bir tıkanıklık farenjite neden olduysa, kedinizin tıkanıklığı gidermek için muhtemelen ameliyat olması gerekecektir. Bu, genel anestezi kullanımını ve muhtemelen ölü dokunun çıkarılmasını içerecektir. Veteriner hekiminiz ameliyattan sonra ağrı kesici ilaçlar veya diyet ayarlamaları önerebilir.

İyileşme ve prognoz, şiddetine ve altta yatan nedene bağlı olmakla birlikte, tedaviyi takiben genellikle mükemmeldir. Her zaman veteriner hekiminizin tedavi sonrası talimatlarını dikkatlice izleyin.

Semptomlar düzelmeye başlasa bile önerilen tedavi süresinin tamamı boyunca her zaman herhangi bir ilacı, özellikle antibiyotikleri uygulayın. Bunu yapmamak hastalığın nüksetmesi ile sonuçlanabilir. Veteriner hekiminiz tarafından açıkça talimat verilmedikçe, insan kullanımı için üretilmiş reçetesiz satılan ilaçları asla kullanmayın. Bunlar altta yatan durumu kötüleştirebilir.

Kediniz ameliyat olduysa, kedinizin ameliyat bölgesini tahriş etmesine izin vermeyin. Diyet değişikliklerini daima veteriner hekiminizin özel talimatlarına göre başlatın. İyileşme döneminde kedinizin dinlenebileceği sıcak ve güvenli bir yere sahip olduğundan emin olun. Kedinizde bir diş probleminin sonucu olarak farenjit geliştiyse, hastalığın tekrar etmesini önlemek için her gün uygun diş bakımı uygulamanız gerekir.

Altta yatan nedene göre belirli önleyici tedbirler alınmalıdır. Çok kedili bir evde yaşıyorsanız, hastalığın yayılma olasılığını azaltmak için etkilenen kedileri izole edin. Yiyecek ve su kaplarını ve kum kutularını dezenfekte edin. Mükemmel diş hijyeni bakımı, tüm kediler için bir zorunluluktur. Önleyici aşılar, kedi calicivirus ve üst solunum yolu hastalığı dahil olmak üzere farenjitin altında yatan birçok neden için mevcuttur. Kedinizin aşılarını düzenli yaptırdığınız taktirde kedinizi bu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Tedaviyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya tedavi ile durum düzelmiyorsa, mutlaka veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Kediniz boğaz ağrısına işaret eden semptomlar gösteriyorsa, onu veteriner hekiminize götürmelisiniz. Boğaz ağrısı, kedi gribi, üst solunum yolu enfeksiyonu veya larenjit gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Veteriner hekiminizin boğaz ağrısının nedenini belirlemek ve bu tanıya göre uygun bir tedavi bulmak için bir muayene yapması gerekir. Yaptığı muayene sonucuna göre gerekli testler uygulayacak ve bütün bunların sonunda kedinizin hastalığına yönelik bir reçete oluşturacaktır.

Sert yiyecekler bir kedinin boğaz ağrısını tahriş edebileceğinden, onları yumuşak yiyeceklerle beslemek onları yemeye teşvik edebilir. Tavuk veya hindi gibi et bazlı yavru bebek mamaları veya kediler için özel formüle edilmiş püre şeklindeki yoğun bakım mamalarını veteriner kliniklerindeen temin edebilirsiniz. Kediniz yumuşaksa yemeye istekli olabilir, böylece yutarken canı yanmaz. Veteriner hekiminize kedinizi nasıl bir diyetle beslemeniz gerektiği hakkında da sorular sorabilirsiniz.

Hafif ağrı kesici ilaçlar, kedinizin boğaz ağrısına yardımcı olabilir ve yutmalarına izin verebilir. Kediniz için hangi ağrı kesici ilaçların uygun olacağı konusunda veteriner hekiminizle konuşmalısınız.  Kedinize kesinlikle veteriner hekiminize danışmadan insanlar için üretilen ağrı kesici ilaçlardan vermemelisiniz.

Kedinizin boğazı iltihaplı veya enfekte olduğu için ağrıyor olabilir. Veteriner hekiminiz bunun altta yatan neden olduğunu belirlerse, altta yatan durumu tedavi etmek için ilaç yazacaktır.  Kedinin boğazını etkileyen bir enfeksiyonu varsa, veteriner antibiyotik yazacaktır. Boğaz ağrısına alerjik reaksiyondan kaynaklanan iltihaplanma neden oluyorsa, veteriner steroid yazacaktır. Kediniz için özel olarak hazırlanan reçeteyi eksiksiz veteriner hekiminizin tarif ettiği şekilde uygulamalısınız.

Kedilerde boğaz ağrısı farenjit ve larenjit başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Boğaz ağrısının sebebi ortaya çıkartıldıktan sonra çoğunlukla tedaviye iyi yanıt alınır.

 

Leave A Comment