Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri Ve Tedavisi

Kanser insanlarda ve tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de görülebilen bir hastalıktır. Kediler beyin kanseri de dahil olmak üzere, insanlarda görülen kanser türlerinin birçoğuna bile yakalanabilirler.

Kedilerde beyin kanserinin en yaygın şekli meningioma veya gliomadır. Daha yaşlı evcil hayvanların (beş yaşında veya daha fazla) kansere yakalanma riski daha yüksektir ve her iki cinsiyet de eşit derecede savunmasızdır.

Kedilerde beyin tümörleri, ileri görüntüleme olmadan görülemezler.    Ancak bu, neden oldukları semptomları izleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Beyin tümörlerinin kedilerde ne tür semptomlara neden olabileceğini bilmek, onlar için bir an önce yardım aramanıza yardımcı olabilir.

İçindekiler

Kedinizin beynindeki bir tümör, anormal hücrelerin büyümesidir. Bu büyümeler genellikle birincil veya ikincil olarak sınıflandırılır. Birincil beyin tümörleri, anormal hücrelerin beyinden veya zarından kaynaklandığı tümörlerdir. İkincil beyin tümörleri genellikle metastaz olarak bilinen vücudun diğer bölgelerinden yayılan kanserlerdir. Aynı zamanda, lokal yayılımla beyni etkileyen vücudun başka bir bölgesindeki (burun boşluğu gibi) kanserle de ilgili olabilir.

Farklı tümör türleri, kedinizde farklı semptomlara neden olabilir, ancak bunlar genellikle  nörolojik (sinir sistemini etkileyen) ve vestibüler (vücut hareketini etkileyen) olarak ikiye ayrılır. Evcil hayvanınız beyin kanserinin bu belirtilerini veya semptomlarını gösteriyorsa, evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede birinci basamak veteriner hekiminize muayene ettirmelisiniz.

Kranial sinirlerle ilgili sorunlar, görme ve göz reflekslerinde sorunlara neden olur ve körlükle, kedinin bir şeylere çarpmasıyla sonuçlanabilir.

Nöbet, beyin tümörü olan bir kedide sıklıkla görülen agresif bir semptomdur. Tipik olarak bir kedinin hasta olduğunun ilk belirtilerinden biridir. Kedilerde  en yaygın ilk beyin tümörü belirtisidir. Semptomlar arasında çökme, sarsılma, sertleşme, kas seğirmesi, bilinç kaybı, salya akması, çiğnenme, dil çiğneme veya ağızda köpüklenme yer alabilir. Evcil hayvanlar yana düşebilir ve bacaklarıyla kürek çekme hareketleri yapabilir. Eğer kediniz nöbet geçiriyorsa mutlaka hemen veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

Tümörün konumuna bağlı olarak bazı durumlar ortaya çıkar. Tümör şişiyorsa veya ağrılıysa, bir kedide uyku anormalliklerine neden olabilir.

Nistagmus adı verilen göz seğirmesi, gözlerin odaklanmadan yuvarlanması ve başın eğilmesi vestibüler problemin klasik belirtileridir, ancak bunlar sadece bir beyin tümörünü değil vestibüler hastalığı da gösterebilir.

Tümör beyinde büyüdükçe, vücut fonksiyonlarını kontrol eden çeşitli alanlara baskı uygulayabilir. Sonuç olarak, beyin tümörü varsa kediniz istemeden düşebilir. Zayıflık ve ataksi (bir kedi yürürken tökezleme veya sendeleme) beyin tümörü olan bir kedide de yaygın olarak görülür.

Beyin, duygular ve davranışlar da dahil olmak üzere birçok işlevden sorumludur. Evcil hayvanınız artan saldırganlık, öğrenilmiş davranış kaybı, depresyon/donukluk veya uyuşukluk belirtileri gösteriyorsa

Yiyecek ve Su Alımı Değişiklikleri –Kedinizde iştahsızlık, kilo kaybı, su içme isteğinde azalma veya artma görülebilir.

Huzursuz – Kediniz sürekli olarak bir tarafa doğru ilerliyor veya dönüyor olabilir.

Mide bulantısı – Evcil hayvanınız bilinmeyen bir nedenden dolayı kusmaya başlar.

 

Kedinizin beyin tümörü olup olmadığını öğrenmenin ilk adımı onu veteriner hekiminize götürmektir. Veteriner hekiminiz evde gördüğünüz semptomları tartışacak, kedinizi muayene odasında gözlemleyecek ve anormallikleri kontrol etmek için kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır. Hala bir beyin tümöründen şüpheleniliyorsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka testler yapılabilir:

Beyin kanseri için teşhis testleri aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Kedilerde beyi tümörleri için tedavinin ilk adımı ağrı yönetimi olmalıdır. Kanserin evresine bağlı olarak, evcil hayvanınız çok fazla acı çekiyor olabilir. Tedavi boyunca ağrıyı hafifletmek için muhtemelen anti-inflamatuar ilaçlar ve opioidler reçete edilecektir.

Kemoterapi, radyasyon ve ameliyat, kedinizin spesifik beyin tümörünü tedavi etmek için tartışılan seçenekler olabilir.  Kedilerde bulunan beyin tümörlerinin yarısından fazlası kafa içi menenjiyomlardır. Bu tür bir tümör tamamen çıkarılabilir, bu nedenle cerrahi tedavi genellikle bir kedi için en iyi seçenektir. Meningioma, yavaş büyüdüğü ve nadiren geri döndüğü için bir tür iyi huylu tümör olarak kabul edilebilir, ancak yine de kedinizde nörolojik semptomlara neden olacaktır.

Pek çok beyin tümörünün tedavisi yoktur, ancak bazı tedaviler büyümeyi ve yayılmayı geciktirerek kedinizle biraz daha fazla zaman kazanmanızı sağlayabilir.

Siz ve kediniz için doğru adımları seçmek için seçeneklerinizi ve bunların neler içerdiğini aileniz ve veteriner hekiminizle tartışmak isteyeceksiniz. Her kedi kemoterapi, radyasyon veya ameliyat için uygun değildir ve birçok ilaç seçeneği, katı bir ilaç uygulama programının yanı sıra dışkıların güvenli bir şekilde çıkarılması için evde özel bakım gerektirir.

Kanser tamamen çıkarılabiliyorsa, beyin tümörü olan kediler için cerrahi genellikle ideal tedavi yöntemidir. Ameliyatın riskleri ve geride herhangi bir kanser hücresi bırakma olasılığı hakkında veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Kemoterapi yaygın bir kanser tedavisidir ancak tüm vücudu etkiler. Tipik olarak sistemik kanserleri veya yayılmış kanserleri tedavi etmek için kullanılır.

Palyatif tedaviler, kedinizin konforunu artırmaya yardımcı olur ancak kanseri tedavi etmez. Palyatif bakım, bir beyin tümörü semptomlarının mümkün olduğu kadar uzun süre yönetilmesini sağlayan bir seçenektir. Kedinizin yaşam kalitesini korumayı veya iyileştirmeyi amaçlar ve ağrı kesici ilaçlar ve steroidler içerebilir.

Stereotaktik radyasyonun (SRS/SRT) veterinerlik tıbbına girmesinden önce,   evcil hayvan sahipleri için mevcut olan en gelişmiş radyasyon tedavisi, geleneksel fraksiyone radyasyon tedavisiydi (CFRT). CFRT tek başına veya bazı kanser hücrelerinin kaldığı bir ameliyatı takiben kullanılabilir. CFRT, tümörü cerrahi veya kemoterapinin yapamayacağı şekilde tedavi edebilir ve çoğu durumda önerilen tedavi şeklidir, ancak dezavantajları da vardır. Tümöre iletilen radyasyon, onu çevreleyen normal, sağlıklı dokuya zarar verebilir. Yan etkileri mümkün olduğu kadar az tutmak için radyasyon, anestezi altında günlük 15 ila 21 tedavi seansı boyunca daha küçük dozlarda verilir. CFRT’nin yanı sıra SRS/SRT gibi daha yeni ve daha gelişmiş radyasyon tedavisi biçimleri sunar. Geleneksel radyasyon tedavisinin aksine, SRS/SRT milimetrenin altında bir hassasiyetle yüksek dozda radyasyon verebilir.

Maalesef ülkemizde henüz hayvanlar için radyoterapi uygulanılabilen bir merkez yoktur. Ancak bazı hayvan hastaneleri insan hastanelerindeki bu merkezleri veteriner hekimlerle birlikte kullanabilmektedir. Kedinizde beyin tümörü varsa radyoterapi hakkında bilgili ve tecrübeli bir veteriner hekim araştırmanız kediniz içi iyi olacaktır.

Beyin tümörü olan bir kedinin prognozu, tümörün tipine, ciddiyetine, evresine ve seçilen tedaviye bağlı olarak değişecektir. Örneğin, menenjiyom teşhisi konan bazı kediler, tümörü çıkarmak için yapılan ameliyatla on yıla kadar yaşayabilirken, diğerleri yalnızca bir veya iki yıl yaşayabilir.

İzlenmesi gereken en önemli şey, tedavi seçilip seçilmediğine bakılmaksızın kedinizin yaşam kalitesidir. Kediniz için iştah, dışkılama, sosyalleşme, en sevdiği oyuncaklarla oynama ve diğer normal aktiviteler izlenmesi gereken şeylerdir. Bu şeyler artık normal günlük aktiviteler olmadığında, ne yazık ki ötenaziyi veteriner hekiminizle konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Leave A Comment