Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı: Belirtileri Ve Tedavisi

Köpekler gibi kediler da özellikle genç ve de meraklı kediler bağırsak sisteminde sorunlara neden olabilecek şeyler yiyebilir. Bu da kedilerde bağırsak tıkanıklığı gibi ağrılı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte bu durumun neden oluştuğuna, nasıl teşhis edileceğine ve nasıl tedavi edileceğine yakından yakından bakmanız için bu rehberi hazırladık…

İçindekiler

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı, kedi sağlığı açısından oldukça ciddi bir durumdur ve çok ciddiye alınması gerekmektedir. Kedilerin çok duyarlığı olduğu bir sağlık problemi olan bağırsak tıkanıklığında erken tanı ve tedavi, hastalığın tam iyileşmesi için çok önemlidir.

Bağırsak tıkanıklığı, mide veya bağırsakların kısmen ya da tamamen tıkanmasıyla ortaya çıkan ve kedilerde çok yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Tıkanma, midedeki ya da bağırsaklardaki besinlerin veya salgıların akışının kısıtlanmasına neden olabilir. Bağırsak tıkanıklığı çoğunlukla çok ağrılıdır ve etkilenen bölgelere kan akışının engellenmesine neden olabilir. Bu da sonuç olarak doku ölümüne neden olarak kedinin ölümüyle sonuçlanabilir.

Kedilerde karşılaşılabilen bağırsak tıkanıkları tam, kısmi ya da lineer olmak üzere 3 farklı şekilde olabilmektedir:

Olası bir bağırsak tıkanıklığı durumunda kediler çoğunlukla kendilerini iyi hissetmeyecek ve şu belirtilerden bir veya bir kısmını gösterecektir:

Yabancı cisimlerin yutulması kedilerde bağırsak tıkanıklığının birincil nedenidir ve tecrübesiz, uygunsuz nesneleri yutmaya daha yatkın genç kedilerde bu risk daha fazladır. Yabancı cisimleri yiyen kediler çoğunlukla bağırsak tıkanıklığından mustarip olurlar. Tıkanıklığın ortaya çıkmasının diğer olası nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Diğer hastalıklarda olduğu gibi veterineriniz öncelikle kedinizin tıbbi geçmişini incelemek isteyecektir. Veterineriniz size semptomların ne zaman başladığı, kedinizin yeme alışkanlıkları ile ip ve dikiş iğnesi gibi çeşitli nesneleri erişiminin olup olmadığını soracaktır. Bu noktada eğer kedinizin herhangi bir nesneyi yutmuş olduğundan şüpheleniyorsanız bunu veterinere bildirmeniz çok önemlidir.

Fiziksel muayenenin gerçekleştirilmesinin ardından bazı standart laboratuvar testleri yapılacaktır. Bu testler genellikle tam kan sayımı, kim kimyasal profili, idrar tahlili ve elektrolit panelini içerecektir. Karın palpasyonu ile şişlikler veya diğer bağırsak problemleri ortaya çıkabilir. X-ışınları veya ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile görsel teşhis istenebilir.

Muhtemelen üzerinde küçük bir kamera bulunan küçük bir tüpü ağızdan mideye yönlendirerek muayene imkanı sağlayan endoskopi de yapılacaktır. Endoskopi ile tıkanıklığın olduğu bölgelerden alınan doku örnekleri de alınabilir.

Kedilerdeki bağırsak tıkanıklığının tedavisi için veterinerler genellikle kedinin kliniğe yatırılmasını gerekli görür. Buna karşın tedavinin seyri için semptomların ciddiyeti ve tıkanıklığın boyutu dikkate alınır ve bazı durumlarda hastaneye yatışa gerek duyulmadan da tedavi başarıyla sonuçlanabilir.

Tedavi sürecinde en önemli nokta kedinin sağlık durumunun sabitlenmesidir. Özellikle dehidrasyon ya da elektrolit dengesizliği yaşayan kedilerde öncelikle bunun stabilize edilmesi gerekir. Sıvılar ve elektrolitler genellikle damar yoluyla kediye verilir. Bazı durumlarda ise plazma sağlanabilir.

Veterineriniz bir enjeksiyon vererek kedinizin yuttuğu ögeyi geri getirmeyi deneyebilir. Bu yöntem, sadece nesnenin ilk yutulduğu ve henüz mideye inmediği zaman veterinere ulaşabildiğinizde uygulanabilir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için kedinizin yutmuş olduğu cismin keskin olmadığından emin olmalısınız aksi halde kedinize zarar verebilir. Riskli bir yöntem olması nedeniyle kedinizi evde kusturmaya çalışmanız tavsiye edilmez.

Eğer tıkanma tüy yumağı gibi akışkan hale getirilebilecek bir nesneyse, veteriner ameliyat seçeneğini hayata geçirmeden önce müsil vererek tıkanıklığı gidermeyi deneyebilir. Veteriner müsilden sonra birkaç gün boyunca kediyi takip ederek tıkanıklığın geçip geçmediğini gözlemleyebilir.

Bu tedavi seçeneği ip gibi doğrusal cisimlerin yutulmasının hemen ardından da değerlendirilebilir. Müsil tedavisi sadece veteriner kontrolünde yapılması gereken bir yöntemdir. Bu nedenle kedi sahiplerinin bunu kendi başlarına evlerinde yapmaları ve kedinin makatından yabancı bir cismi çıkarmaya çalışması önerilmez.

Çoğu durumda veterinerler endoskopi yöntemi ile yabancı cismi çıkarır. Müsil ile tedavi yöntemi ameliyata göre hasar bırakma ihtimali daha düşük bir yoldur. Buna karşın bağırsak yolunda herhangi bir kalıntı kalmaması düşük bir ihtimaldir. Endoskopların bir diğer dezavantajı ise büyük ve sert nesnelerin bu yöntemle çıkarılamamasıdır.

Bir endoskop yardımıyla cisimlerin çıkarılamadığı durumda veterinerler ameliyat seçeneğini devreye sokabilir. Bu durumda kedi anestezi altındayken cerrahi müdahale ile yabancı maddenin çıkarılması gerekir. Bu işlem için veteriner tıkanıklığın nerede olduğunu tespit ederek, yabancı cismi çıkarabilmek için mide ya da bağırsakta küçük bir kesik açacaktır. Cerrahın bütün yabancı maddeleri çıkardığından emin olmasının ardından dikiş atılarak açılan kesik kapatılacaktır.

Veteriner müdahalesi gecikmeden yapıldığında çoğu tıkanıklığın prognozu olumlu sonuçlanır. İyileşmenin beklenen şekilde gerçekleşmesinde cerrahi komplikasyonların ortaya çıkmaması da çok önemlidir. Ameliyat sonrasında veteriner gerekli gördüğü taktirde kedinin birkaç gün klinikte yatmasını isteyebilir. Kedinin yaralarının daha hızlı iyileşmesi ve ağrıların önlenmesi amacıyla ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilebilir. Kedinin beslenmesinin düzene girmesi sonrasında eve gönderilir.

Bağırsak tıkanıklığı tedavisi sonrasında eve gelen kedilerin takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Sakin bir ortamda stresten uzak bir şekilde iyileşme sürecini tamamlaması çok önemlidir. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için alınabilecek diğer tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı, istenmeyen şeylerin yutulmasından dolayı ortaya çıktıysa bu durumda bulaşıcı olduğundan bahsedemeyiz. Buna karşın iltihaplanmalar veya bağırsaklardaki parazitler gibi bulaşıcı hastalık belirtilerinin başka kedilere bulaşması sonucunda bağırsak tıkanıklığı durumu oluşabilir.

Kedilerde bağırsak tıkanıklığının önlenmesi de çok önemlidir. Özellikle daha önce bağırsak tıkanıklığı yaşayan kedilerin bu davranışı tekrar etme ihtimali daha fazla olduğundan bu kedilerin sahiplerinin daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. Çöp kutuların üzerini örterek erişime kapalı tutmak alınabilecek tedbirlerden biridir. Bunun yanı sıra kediler tarafından yutulma riski fazla olan ip gibi tehlikeli nesneleri kedilerin ulaşamayacağı bir yerde tutmak da çok önemlidir.

Yazımızın ilk bölümlerden bahsettiğimiz kedilerdeki bağırsak tıkanıklığı belirtilerinden bir veya birkaç tanesinin görülmesi, kedinizin veteriner tarafından muayene edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bahsettiğimiz bu belirtileri gözlemliyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden hemen veterinere gitmeniz gereklidir. Eğer kedinizde bir belirti gözlemlemeseniz bile herhangi istenmeyen bir şeyi yediğinden şüpheleniyorsanız da mutlaka veteriner tarafından kontrol edilmesini sağlamalısınız.

Leave A Comment