Kediler Için Kemik Suyu: Faydaları Ve Hazırlanışı

Kemik suyunun kedinin sağlığı için en iyi katkı maddelerinden biri olduğu kabul edilir. Kediler için kemik suyu sadece evcil hayvanınızın diyeti için lezzetli bir katkı olmakla kalmaz, aynı zamanda çok çeşitli sağlık konularında da fayda sağlar. Kemik suyunun kedilere faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız okumaya devam edin. Yazımızda aynı zamanda kemik suyunun nasıl servis edileceği ve evde yapmak için basit bir tarifi gibi diğer konulara da değineceğiz.

İçindekiler

Kemik suyunun kediler için kemikten daha fazla miktarda vitamin ve minerale sahip olduğunu biliyor muydunuz? Kemik suyu çok daha fazla besin değerine sahiptir çünkü tavuk veya sığır etinden elde edilen etli eklem kemikleri uzun süre pişirilmekte ve içeriğindeki kemik iliğinin kemik suyuna geçmesi sağlanır.

Kediler için hazırlanan kemik suyunun uzun pişirme süresi, kolajen ve diğer besinlerin kemiklerin içinden çıkmasını sağlar. Ayrıca kemik suyuna havuç, patates, kereviz ya da diğer çeşitli malzemelerden de ekleyerek kemik suyunun besin değerlerini daha da yukarılara çıkarabilirsiniz.

Gün geçtikçe popülerliği artan kemik suyunun nasıl yapıldığı ile ilgili yüzlerce tarif bulmak mümkün ve hatta mağazalardan kullanıma hazır kemik suyu içeceklerini bulabilirsiniz. Tabi bu kemik sularının çoğu insanlar için olduğundan, kediniz için uygun olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.

Peki, kediler için en iyi kemik suyu hangisi? Ev yapımı kemik suyu mu yoksa mağazada satılan hazır kemik sularını mı tercih etmelidir? Mümkünse evde yapılan elbette daha içinize sinecektir ama mağazadan da kemik suyu alabilirsiniz. Tabi ki mağazadan kemik suyu satın alırken içeriğini çok dikkatli okumalı ve kediniz için sıkıntı çıkarabilecek soğan, sarımsak gibi malzemelerin olmadığından emin olmalısınız.

Dilerseniz kemik suyunun kedilere faydaları ile yazımıza devam edelim.

Kemik suyu kediler için sağlık açısından birçok fayda sunar:

Kediler esasen etçil hayvanlardır ve vücutlarının uygun besinleri üretebilmesi için kesinlikle ete ihtiyaçları vardır.

Peki bunun kemik suyuyla ne ilgisi olabilir?

İnsanlar çeşitli besin kaynaklarını etkin bir şekilde sindirebilir ancak bunu kediler için söyleyemeyiz. Kediler için en ideal besinler hayvansal kaynaklı besinlerdir. Kemik suyu da kesinlikle bu tanıma uygun bir besindir ve kediler için hayvansal kaynaklardan bol miktarda aminoasit, protein ve diğer besinleri sağlama konusunda oldukça başarılıdır.

Kemik suyunda bol miktarda bulunan kolajen, kedilerin sindirim sistemi için çok faydalıdır. Kolajen, kedinizin sindirim sisteminin koruyucu astarını güçlendiren, besin emilimini arttıran ve sindirilmemiş gıdalardan gelen bakterilerin kan dolaşımına sızmamasına katkı sunan çok önemli bir aminoasittir. Aynı zamanda kemik suyunda bulunan glisin asit üretimini teşvik ettiğinden kedilerde sindirime son derece yardımcı olur.

Kedi suyunda bulunan elementlerin sindirimi çok kolay olduğundan özellikle yaşlı ya da hasta kediler için çok faydalıdır. Bu kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur, onları yemeye teşvik eder ve vücutlarının besinleri tekrar kazanmasına katkı sağlar.

Özellikle iştahı kesilmiş ve su tüketiminde sorunlar yaşayan yaşlı kediler başta olmak üzere yiyecek hassasiyeti olan ve yeme içmesi düzensiz olan kediler için, kemik suyunun lezzeti ve sindiriminin kolaylığı yeme problemleri olan kediler için onu çok cazip bir yiyecek haline getirmektedir. Bu nedenle iştahı zayıf olan ya da susuz kalmış kediler için kemik suyunun ne kadar faydalı olacağına dikkat çekmek çok önemlidir.

Kemik suyu yemek zamanlarını gerçekten renklendiren ve kediler için yemek yemeyi işkence olmaktan çıkarıp eğlenceli bir hale getiren bir unsurdur. Bu kediler için benzersiz ve yeni bir lezzettir ve onlara farklı bir yeme içme deneyimi sunmaktadır.

Kemik suyu, yiyecek, su ve hatta haşere tedavileri için kullanılan ilaçlarda bulunan bütün toksinlerin temizlenmesi için çok önemlidir. Kemik suyunda bulunan bol miktardaki glisin ismi verilen amino asit sayesinde kedinizin vücudundaki bütün toksinler karaciğerden temizlenir. Bu kimyasallar kedinizin vücudundan atıldıktan sonra kediniz kendini daha iyi ve mutlu hissedecektir.

Kemik suyuyla birlikte alınan kemik iliği sayesinde vücudun hücrelerine oksijen taşınır bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşma yeteneği desteklenmiş olur. Tabi kemik suyunda kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek vitamin ve minerallerin bulunması için kemik suyunun düzgün bir şekilde yapılmış olması gereklidir.

Kemik suyunun düzenli olarak tüketilmesi durumunda kediniz için önemli miktarda kalsiyum ve fosfor sağlar. Bu mineraller özellikle yavru kedilerin diş sağlığı ve iskelet gelişimi için çok değerlidir. Kemik suyundaki magnezyum ve glukozamin ise kedilerde artrit veya diğer eklem sorunlarıyla mücadelede çok önemlidir.

Kedinizin herhangi bir kemik yaralanmasından dolayı sorun yaşadığı zamanlarda, düzenli olarak kemik suyunun alınması, kedinizin kemiklerinin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Fosfor ve kalsiyum, kedinizin kemik sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynar.

Kemik suyundan elde edilen jelatin, kedi derisi ve tüylerinin sağlığı açısından mükemmeldir. Cilt ve saç sağlığına faydalı olan B ve C vitaminleri de kemik suyunda bolca bulunur. Bu vitaminler kolajen oluşumunu ve hücre çoğalmasını teşvik ederek daha parlak ve sağlıklı tüylerin oluşmasına katkı sağlar.

Kedinizde iltihaplı bağırsak hastalığı varsa, kemik suyunu kedinizin diyetinde merkeze yerleştirmenizde fayda var. Kemik suyu sadece iltihaplı bağırsakla mücadele eden kedilere fayda sağlamakla kalmaz, kusma ya da ishal gibi şikayetleri olan kedilerin hidrasyonuna da yardımcı olur.

Kemik suyunun içinde bulunan kolajen, bağırsak mukozasının fiziksel olarak onarılmasına yardımcı olur. Bu da bir tür iltihaplı bağırsak olan kedilerde kolit tedavisi için oldukça etkilidir. Kedi suyunun içindeki kolajen, sindirilmemiş gıdaların bağırsaklardan uzaklaştırılmasını ve bağırsak astarının güçlendirilmesini sağlar. Bu da bakterilerin bağırsakta gelişmesi için uygun ortamın oluşmasının önüne geçer.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi esnasında pH seviyesinin yönetilmesi ve mesane duvarının güçlendirilmesinin yanı sıra kedinizin su ihtiyacını gidermek de hayati bir önem taşımaktadır. Bu, mesanenin yıkanmasına yardımcı olur ve tehlikeli bakterilerin mesanede yaşamasının önüne geçilmiş olur.

Kemik suyu ile idrar yolu enfeksiyonu olan kedinin ihtiyaç duyduğu kritik hidrasyon sağlanır ve ayrıca enfeksiyona karşı kedinizin ihtiyacı olabilecek vitamin ve mineraller de karşılanmış olur. Bunun yanı sıra glisin ve arginin gibi kemik suyundaki amino asitler iltihabın hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Kemik suyunun içeriği incelendiğinde kediler için tehlikeli herhangi bir şey yoktur ancak kediler için zararlı olabilecek soğan, sarımsak gibi ek maddeler içermediğinden emin olmanız çok önemlidir. Aynı zamanda, kemik suyunu evde hazırlıyorsanız, pişmiş kemikler kediniz için büyük risk oluşturabileceği için, pişirme sonrasında bütün kemiklerin kemi suyundan ayrıştırıldığından da emin olmalısınız.

Ayrıca bazı kedilerin kemik suyunu çok sevmesi sorunu vardır. Bu durum köpekler için daha büyük bir sorun teşkil etse de, kedilerin de kemik suyunu fazla tüketmesiyle sonuçlanabilir. Bu da kedinizde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için, kedinize ilk defa kemik suyu denetirken tepkilerini gözlemleyin ve aşırı tüketmeye meyilli olup olmadığından emin olun.

Bir bardağın çeyreği ya da yarısı kadar kemik suyunun verilmesi kediniz için yeterli bir miktar olacaktır. Kemik suyunun içeriğine bağlı olarak kediniz için biraz fazla tuzlu olabilir, bu nedenle tuzluluk durumuna göre miktarda değişiklik yapabilirsiniz. Bu arada yavru kediler için kemik suyundaki jelatin ishale neden olabileceği için, yavru kediler 6 aylık olana kadar kemi suyuyla beslememeniz tavsiye edilmektedir.

Her kedinin kendine özgü yemek zevki olabilir. Kimi kediler çorbadan hoşlanırken kimi kediler ise bundan nefret edebilir. Kemik suyunu kedinizin sevdiği yiyeceklere ekleyerek kemik suyunu keyif alarak tüketmesini sağlamalısınız. Örneğin kediniz yaş mamadan hoşlanıyorsa kemik suyunu yaş mamasına ekleyerek yemesini sağlayabilirsiniz. Kediniz kuru mama seviyorsa, kemik suyunu kuru mamasına da ekleyebilirsiniz. Tabi bazı kediler kemik suyunu sade tüketmeyi de sevebilir. Bu durumda da her gün ya da gün aşırı, kafi miktardaki kemik suyunu sade olarak tüketmesine izin verebilirsiniz.

Olaya sade bir gözle baktığımızda kedinizin önüne kemik suyunu koyarak onun tüketmesini beklemek şeklinde sunumu özetleyebiliriz. Ama aslında durum göründüğünden biraz farklıdır ve bu lezzetli ikramı kedinize farklı şekillerde sunabilirsiniz. İşin önemli kısmı ise kedinizin hangi sunumdan hoşlandığını deneyimlemenizdir. Bu sayede kedinizin kemik suyunu tüketirken daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz.

İster soğuk ister sıcak bir şekilde kemik suyunu olduğu gibi sunabilirsiniz ve bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Tabi bunu yaparken kedilerin hangi sıcaklığı tercih ettiğini merak etmeniz çok doğal. Etobur kediler yemeklerini vücut ısısında tercih ederler. Bunun nedeni ise kedilerin doğada 37 dereceye sahip avlarla beslenmesidir. Yanlışlıkla kedinizin yanmış bir dile sahip olmasını istemiyorsanız, çok sıcak servis etmediğinizden emin olmalısınız.

Kedinize kemik suyunu vermenin en güzel yollarından biri kedinizin suyuna karıştırmaktır. Kediler genellikle ıslak yiyecekleri sevmediğinden kedi sahipleri zaman zaman kedisinin sıvı alımıyla ilgili endişelenebilmektedir. Kedinizin suyuna biraz kemik suyu ilave etmek onu biraz daha su içmeye teşvik edebilir.

Bununla birlikte kedinizin yemeğine de kemik suyu ilave edebilirsiniz. Bunu hemen hemen bütün yiyeceklerle uygulayabilirsiniz ancak özellikle dondurulmuş besinlerle kemik suyu çok daha ideal bir besine dönüşmektedir.

Kemik suyunu ister kendiniz evde yapın isterseniz mağazalardan satın alın, boşa gitmesini elbette istemezsiniz. Kemik suyunu dondurmak, onu taze ve tekrar kullanılabilir halde tutmanın muhteşem bir yoludur. Bu onu servis ederken de size büyük kolaylık sağlar. Dondurduğunuz kemik suyundan bir küp alın ve kedinizin suyuna atarak erimesine izin verin.

Kedinize kemik suyu vermek istediğinizden emin olduktan sonra kemik suyunu nereden alacağınıza karar vermelisiniz. Kemik suyunu evde yapmak için zaman ayırmak mı yoksa hazır satın almak mı isteyeceğinizi düşünmeniz gerekecektir.

Kendi kemik suyunuzu yapmak için bol zamana ve bol miktarda malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Hangisini yapacağınıza karar vermek yerine çoğu insan ikisini birden yapmaktadır. Halihazırda bazı artıklara neden olan büyük miktarda kemikli ve etli yemekler yapıyorsanız, kalıntıları atmak yerine kendi kemik suyunuzu yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu tür yemekleri çok fazla yapmıyorsanız muhtemelen sizin için hazır kemik suyu almak daha mantıklı olacaktır.

Buna karşın kendi kemik suyunuzu yapmak istiyorsanız ve “kediler için kemik suyu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yapmanız gerekenleri basit bir şekilde sıralayalım.

Kemik suyu yapmanın en güzel tarafı, çok basit bir şekilde yapılmasıdır ve bunu kediler için yaptığınız için daha da basit tutmak çok önemlidir. Böylelikle kemik suyu içinde kediniz için sakıncalı olabilecek maddelerin bulunmadığından emin olabilirsiniz.

Kemik suyunu hazır olarak almaya karar verdiyseniz, kemik suyunuzun kalitesi içeriğiyle eşdeğerdir. Bu nedenle kedinize en faydalı kemik suyunu seçmek istiyorsanız, yüksek kaliteye sahip bir kemik suyunu tercih etmeniz çok önemlidir.

Kemik suyu satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler:

Genel anlamda kemik suyu kediler için çok faydalı olsa da, kedilere kemik suyu verilirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor.

Kemik suyu kediniz için pek çok fayda sağlayan çok önemli bir besin kaynağıdır. Kediniz için vitamin ve mineral takviyesi arıyorsanız, kemik suyu kedinizin diyeti için son derece sağlıklı ve faydalı bir katkıdır. Siz de deneyin ve kedinizin sağlığındaki olumlu değişimleri kendiniz gözlemleyin. Çoğu kedi, hayatında bir miktar kemik suyu olmasından çok büyük mutluluk ve keyif duyacaktır.

Leave A Comment