Kediler Için Fiv Aşısı Konusundaki Tartışmalar

FIV feline immunodeficiency virus, kedi immunyetmezlik virüsü için evcil hayvan aşısı 2002 senesinde açıklandığında, hem kediler için hem de insan AIDS’ine karşı bir aşı üzerinde araştırmaya teşvik ettiğinden dolayı tıp dünyasında büyük bir sevinç ile karşılanmıştı. FIV aşısının tescillerinin Kaliforniya Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’ne ait olduğunu söyleyerek, 2015 senesinde FIV aşısının piyasadan çekildiğini ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde kullanım için lisanslı olmadığına ilave edelim. Bu sebeple FIV aşısının münazara mevzusu olduğunu ve aşı üzerindeki evhamların hala devam ettiğini belirtmeliyiz.

FIV, 1986 senesinde immünolog Janet Yamamoto ve Niels Pedersen tarafından ilk olarak kedilerde izole edildiğini söylemeliyiz. Janet Yamamoto, FIV için aşı üzerinde çalışmaya başlayıp, ardından Fort Dodge Animal Health’deki tahlilciler ile beraber Florida Üniversitesi’nde bu çalışmalarını sürdürmüştü. Center for Companion Animal Health’in müdürü, ufak hayvanların immünoloji bozuklukları alanında uzman olarak kabul edilse de, FIV aşısının onayını 10 yıldır projeye bağlı olmasından dolayı Dr. Yamamoto’ya devretmişti.

Avusturalya’da yapılan bir çalışma aşının gözeticilik oranını %56 olarak tespit etmiştir. Birleşik Kraliyet’ta yapılan bir başka çalışma ise deneysel olarak enfekte edilmiş kedileri gözetmede aşının eksik olduğunu göstermiştir. FIV aşısı ile aşılanmış hastaların araştırıldığı bir çalışmada, etmene karşı geniş miktarda nötralize edici antikorların bulunmadığını ve ülkedeki öbür bazı virülant suşlara karşı aşının yeterince koruma sağlayamadığını göstermiştir.

FIV aşısı hakkında bir başka evham ise FIV aşısı ile aşılanmış kedilerin FIV ile enfekte olmuş ve faal enfeksiyona sahip kedilerden FIV testi ile ayrımının yapılamamasıdır.

Bu nedenlerden dolayı FIV aşısı non-core yapılması lüzumlu olmayan aşı sınıfında yer almaktadır. Özellikle dışarıyla etkileşimi olmayan ve bu sebeple öbür hayvanlardan virüsü alamayacak olan hayvanlar için aşının afaki olduğu düşünülmektedir. Ancak dışarıyla teması olan hayvanların tehlike altında bulunması nedeniyle baytar doktoru kararı ile FIV aşısı yapılabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’deki düşük olaylara karşın, FIV çok ciddi bir hastalıktır. Kediler seneler süresince iyi bir yaşam niteliği sürerken, hastalık bu vaziyeti ölümcül bir hale getirebilir. Ancak çok rakamda çalışma, uygun bakım ve hastalık yönetimi ile FIV ile enfekte olmuş kedilerin düşük vefat seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Tehlikeli grupta yer almayan hayvanlar için opsiyonel olarak hakimiyet testlerinin yapılması ve FIV’ne karşı antikor geliştirip geliştirmediğinin tanımlanması yeterlidir. Ancak tehlikeli grupta bir hayli kediyle bir arada bulunan kediler, dışarıyla ilişkisi olan kediler yer alan kediler için hakimiyet testlerinin yapılması önerilmektedir.

FIV aşısı, bilim dünyasında büyük bir adım ve aynı zamanda potansiyeli olan bir rehabilitasyon olmasına karşın, kediler için çok fazla ön tasarıda olmayıp, seçim edilmemektedir.

Leave A Comment