Kedi Ödül Maması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi beslenmesi, kedilerin sağlığı ve mutluluğu ile doğrudan bağlantılıdır. Ne kadar mama içeriği harika olsa da bir mamayı sevmeyebilirler. Bu nedenle kedi sahipleri damak zevklerini de göz önünde bulundurur. Mamalar tek başlarına yeterli olsa da keyif yapmak ve iyi hareketleri karşılığında kediler de ödül maması yemeyi hak ederler. Üstelik bunu çok severler. Bu nedenle ödül maması da alışveriş listesine eklenir. Ancak Kedi ödül maması hakkında dikkat edilmesi gerekenler her zaman hatırlanmalıdır.

İçindekiler

Mamalar kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını tam ve dengeli oranda karşılamak üzere beslenme uzmanları tarafından formüle edilir. Her zaman taze kalması için en uygun şekilde paketlenir ve satışa sunulurlar. Mama haricinde kedilere ek gıda vermek gerekmez. Çünkü bilinçli şekilde yapılan mama alışverişi kediler için yeterlidir. Ancak keyif ve ödül anları için her canlı atıştırmalık denilen leziz besinler arar. Üstelik bunu sadece kediler değil, kedi sahipleri de ister. Çünkü atıştırmalıklar özellikle eğitim sırasında çok etkili olur. Birçok kötü alışkanlık küçük bir ikram ile yok olup gidebilir. İşte bu ikramların kedilere özel olarak üretilenlerine kedi ödül maması denir.

Ödül maması elbette evde yapılabilir. Bunun yanı sıra kediler için sağlıklı sebze ve meyveler de ödül olarak ikram edilebilir. Ancak kedi sever ticari kedi ödül mamasının kediler için ne kadar değerli olduğunu bilir. Neyse ki bilinçli şekilde ödül maması seçildiğinde kedilere faydaları da bulunur. Fakat dikkatsiz şekilde yapılan ödül mama alışverişleri fayda değil zarar getirebilir. İçeriğe bakmak ve etiketi okumak çok önemlidir.

Evcil kedinizin beslenmesi söz konusu olduğunda, ikramlar denklemin önemli bir parçasıdır. Bu ikramlar, önemli vitamin ve minerallerin yanı sıra doyurucu bir gevreklik sağlar. Kediler için pek çok ödül maması vardır. Bazı kediler gevrek ikramları tercih ederken, diğerleri daha yumuşak muameleleri tercih eder. Özel beslenme gereksinimleri sizinkinden farklı olacağından, kedinizin diyetini veterinerinizle kontrol ettiğinizden emin olun. Bazı kedilerin laktoz intoleransı varken bazılarının süt ürünlerine alerjisi vardır. Kedinizin belirli yiyeceklere alerjisi olup olmadığına bakılmaksızın, diyetini iyi dengede tutmanın ve kediniz için yeterli miktarda ödül maması sağlamanın önemli olduğunu unutmayın.

Kedinizi iyi bir davranış için ödüllendirmek istediğinizde, ona ödül verebilirsiniz. Bununla birlikte, günlük tedavi sayısını günlük kalori alımının %10’undan fazla olmayacak şekilde sınırlandırmalısınız. Ayrıca kedinizin sofra artıklarını ve ilaçları gömmek için kullanılan yiyecekleri de tüketeceğini unutmayın. En iyi miktarı belirlemek için veterinere danışmayı unutmayın. Çünkü kediniz kilo almış ya da zayıflamış olabilir. Bunların yanı sıra herhangi bir rahatsızlığı olabilir. Genel muayeneler ihmal edilmemelidir.

Kediler bir görevi yerine getirdiğinde genellikle ödül olarak atıştırmalık verilir. Kedi sahipleri, kedilerine püf noktaları öğretmek ve onlara sevgi göstermek için ikramlar kullanır. Kedinize ikram etmek, onunla olan bağınızı güçlendirecektir. Kediler insanların etrafında olmayı sever. Bu nedenle beslenme zamanında ödül vermek iyi bir fikirdir. İkramlar ayrıca onlara normal diyetlerinden daha fazla kalori verir. Kedinize mama verirken sağlıklı mamaları da tercih etmelisiniz. Bir ikram, bir insan için küçük bir yiyecek gibidir, bu yüzden ikramları akıllıca seçin. Kediniz muhtemelen düşünceli jestiniz için size teşekkür edecek ve bunu size sürtünerek ya da kucağınızda yatarak gösterecektir.

Kedilere ödül maması kesinlikle gerektiğinde verilmelidir. Kedi ödül maması hakkında dikkat edilmesi gerekenler arasında zaman kavramı yer alır. Bunlar;

Kedinizi keyif yapması için beslemek istiyor ya da iyi davranışları için bir ödül vermeyi düşünüyorsanız, belirtmek isteriz ki bu, onunla bağ kurmanın harika bir yoludur. Ancak, kedinize yalnızca belirli davranışlar sergilediklerinde ödül vermeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. Yemek için yalvarırken kedinize ödül vermemek en iyisidir. Ayrıca, ödül porsiyonları kedinizin günlük kalori miktarının %10’unu geçmemelidir. Ayrıca, iyi davranışlarının bir ödülü olarak kedinize ödül mamaları veriyorsanız, kedinizin sağlığına iyi gelen sağlıklı mamaları seçmek daha iyidir.

Sodyum veya yağ oranı çok yüksek olan mamalar kedinizin sağlığına zararlı olabilir. Bu ikramlar, kedinizin gereğinden fazla su içmesine ve hatta mesane taşı geliştirmesine neden olabilir. Bu tedavilerin aşırı alımı ayrıca cilt enfeksiyonlarına, diyabete ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, bu yiyeceklerdeki yüksek yağ içeriği böbrek yetmezliğine, kalp hastalığına ve kansere yol açabilir.

Kedinize günlük olarak ödül maması vermek isteyebilirsiniz. Ancak ödül maması kedinizin beslenmesinin tek kaynağı olmamalıdır. İkramlar tam bir diyet değildir, bu yüzden çok fazlası dengesiz beslenmeye neden olabilir, bu da kalp hastalığına, diyabete ve eklem sorunlarına yol açabilir. Kedinize çok fazla ödül vermek, kedinizi seçici bir yiyici yapabilir ve bu da onu belirli sağlık sorunlarına daha yatkın hale getirebilir. İkramlar ana öğünlerinin tamamlayıcısı olmalıdır. Bu nedenle;

Piyasada bulunan birçok kedi maması yağ ve şeker bakımından yüksek olsa da, yumuşak ve çiğnenebilir versiyonları kedinizin sağlığı için daha iyidir. Bu mamalar kuru muadillerinden daha fazla su içerir ve kedinizin daha fazla su içmesine yardımcı olabilir. Bazı ikramlar, kediniz için çok besleyici olabilen normal kedi mamasından bile yapılır. Ancak, kedinizin sindirim sistemi için güvenli olduğundan ve herhangi bir alerjen içermediğinden emin olmak için etiketi kontrol etmelisiniz.

Kediler üç aylık olduklarında ödül maması yiyebilir. Ancak mama seçimini dikkatlice yapmalısınız. Kedinizin özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. İlk iki ayı anne sütü ile tamamlamalarını beklemeli ve sabırlı olmalısınız. Anne sütü içerisinde ödül mamasından çok daha faydalı vitaminler bulunur. Bu nedenle ek gıda gibi ihtiyaçlar düşünmeyin. Kilolarını takibe alın ve büyümelerini izleyin.

Kediler insanlardan çok farklıdır ve ikram tercihlerinde farklılık gösterirler. Bazıları onları sever, bazıları ise sadece arada bir yemek ister. Genel bir kural, kedinize az miktarda ve yalnızca iyi davranışları için özel olarak ödül vermektir.

Kedi maması satın almadan önce kendinize birkaç önemli soru sormanız önemlidir. Bunlar;

Kedi sahipleri olarak kedimizi her zaman en iyi şekilde beslemek isteriz. Bu nedenle en iyi kedi mamaları tercih eder ve atıştırmalık olarak en iyi ödül mamalarını satın almak isteriz. Elbette bunu yaparken seçenek çok fazla olduğu için birkaç mama arasında kalabiliriz. İşte o zaman yukarıdaki soruları en olumlu şekilde yanıtlayan ödül maması seçilmelidir.

En iyi dediğimiz mamalar dahil olmak üzere beslenme konusunda bilinçsizce yapılan alışverişlerde sonuç bazen olumsuzluklar ile karşılaşmak olabiliyor. Burada hata ne yazık ki kedi severlerin oluyor. Çünkü her mama bileşeni kedilerin özellikleri baz alınarak formüle ediliyor. Bu nedenle ödül maması olarak da bilinçli bir alışveriş şarttır.

Kedinizin en çok zevk aldığı yiyeceklerin zevklerine uyan mamaları seçmeye çalışın. Kediniz ister et, ister meyve ve sebze yesin, sağlıklı, az tuz ve yağ içeren mamaları seçmek önemlidir. Kedi ödül maması hakkında dikkat edilmesi gerekenler arasında ödül denilince akla küçük kaçamaklar gelmemeli. Çünkü kedilerin vücutları bizlerinki gibi işlemez ve sonuç itibari ile ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Lezzetli bir ikram vaadiyle kedi maması tercih etmek cazip gelse de içinde ne tür malzemeler olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Kediler protein ve yağ içeren yiyecekleri severken, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız. Kedilerde amilaz yoktur, bu da karbonhidratları parçalamayacakları anlamına gelir. Kedinizin en sevdiği mama karbonhidrat içeriyorsa, kedinizin dişlerinde nişastalı bir kalıntı bırakacaktır. Kedinizin diş problemleri varsa, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Leave A Comment