Hindistan Cevizi Yağı Kediler Için Güvenilir Mi?

Hindistan cevizinden elde edilen yağ, uzun zamandır yemeklerin üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle de son yarıyıllara daha fazla kullanılmaya başlanmış olup pek çok sağlıksal bereket sağlar. Hatta öyle faydalı bulunuyor ki, insanlar artık kedilerine de bu yağdan vermeye başladılar. Peki hindistan cevizi yağını kedinize vermek verimli mi yoksa hasarlı mı? Yanıtını yazımızın devamında açıklıyoruz.

İçindekiler

Olgun hindistan cevizinden elde edilen yağ, sağlık ve yiyecek sektörlerinde kullanılmaktadır. İçerisinde orta zincirli trigliseritleri barındıran hindistan cevizi yağını hazmetmek, uzun zincirli trigliseritlere mukayeseyle çok daha kolaydır. Dolayısıyla çok daha iyi bir kaynak olarak ön tasarıya çıkıyor olup bedende yağa dönüşmesi düşük olasılıktır. Yağ bütün bir anti-fungal, ayrıca anti-bakteriyel ve anti-viral olma kaliteyi taşımaktadır.

Hindistan cevizi yağının sağlıksal açıdan bir hayli bereketi olduğu söyleniyor olsa da rastgele bir bilimsel ispat yoktur. Yapılan çalışmalar genel olarak bir sonuca bağlanamamıştır. Ancak yinede bütün olarak faydalı ve hasarlı denilebilecek netlik yoktur. Hele ki kediler üzerinde ne gibi bir tesir yaratacağına dair hiç yoktur. Yağ içerisindeki antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antienflamatuar kalitelerinin bazı sindirim meselelerine iyi gelebileceği düşünülürken aynı zamanda  kedilerde tüy yumaklarını önüne geçilebileceği de zannediliyor. Bir başka hipotez de yaşlı kedilerde beyin enerjisine takviyeci olduğudur.

Kimi bireyler, kedilere hindistan cevizi yağı verilmesinin tüylerini iyileştirebileceğini korunuyor olup bunun yanı gizeme kuru veya kaşıntılı cildin iyileşmesi içinde bir etmen olarak görülüyor. Ayrıca metabolik işlevlere takviyeci olabileceğini, kilo kaybına takviyeci olabileceğini ve artritten kaynaklanan sızıyı eksiltmenin yanı gizeme kemik sıhhatini iyileştirebileceğini mevzusunda da güçlü fikirler mevcut. Unutmayın ki, bunların hepsi birer hipotezdir. İspatlanmış rastgele bir bilimsel bilgi mevcut değildir.

Yukarıda bahsini ettiğim olabilitesi yüksek bereketler sayesinde hindistan cevizi yağının ehemmiyetli bir rehabilitasyon taşıtı olarak görülmesi sağlanmıştır. Bu yağı genel olarak konutunuzda kullanıyor ve kedinize de vermek istiyorsanız, ilk olarak baytar hekimizin fikirlerini almanız gerekiyor. Kediniz için bir toksittir diyemiyorum ancak bu iyi olacağı anlamına da gelmiyor.

Baytar doktoruz ile konuşup, hangi miktarlarda kullanmanız gerektiğini bildiyseniz işiniz artık çok kolay olacak. Aşırısına kaçmadan tanımlanan ölçüyü uygulamanız yeterlidır. Aksi takdirde ishal gibi bir mesele ile karşılaşma vaziyeti oldukça yüksek olasılık. Kediniz kilo almaya meğilli ise  pankreatit, irritabl bağırsak bozukluğu veya başka rastgele bir hastalık veya metabolik meseleler mevcutsa hindistan cevizini ağız yolu ile vermenin riskleri mevzusunda bilgilendirme yapacaklardır. Bayağı büyüklükteki bir kediye gün içerisinde bir ya da iki defa çay kaşığı ile verebilirsiniz. Yeni başlayanlar için çay kaşığının 1/8’i kadar vermeniz öneriliyor.

Cilt problemleri için kullanacaksanız bu size hiç kolay bir şey gibi gelmesin. Çünkü kedinize bu yağı sürdükten sonra kendilerini yaladıkları için yutacaklardır. Hem bedenine yağı almış olacak hem de zati hali hazırda tahriş olmuş olan cildine daha fazla hasar verecektir. Bunun yerine reçetesiz olarak satılan hindistan cevizi yağlarından satın alarak kediniz için kullanabilirsiniz. Fakat kediler için üretilmiş olmasına çok dikkat edin! Şayet baytarınız onay verirse arıtılmış edilmemiş olan hindistan cevizini kullanmaya özen gösterin. Soğuk ve kapalı şekile satışa sunulan yağlardan satın alabilirsiniz. Buna ek olarak her bir marka değişik tatlarda sahip olduğu için birkaç değişik hindistan cevizi yağı alarak hangisini daha çok hoşlandıklarını sınayıp bulabilirsiniz.

Leave A Comment