British Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

Kişilikleri, görünümleri ve sevimlilikleri sebebiyle British Shorthair kedi türünü çok beğeniriz. Yavru iken sevimlilikleri apayrı şahanedir. Bu sebeple patili arkadaşımızın bir aileye sahip olmasını çok isteriz. Ancak çiftleşme mevzusunda deneyim sahibi olmadığımız için cevaplarını aradığımız pek çok sual başımızın üzerinde dönüp durur. Bunlardan biri de “British Shorthair hangi türle çiftleşir” sorusudur.

Kediler dargınlık yarıyılında iken birden fazla kere ve değişik kedi türleri ile çiftleşirler. Ancak bunun neticesinde bazı negatiflikler ortaya çıkabilir. Hamile kalmaları için en az iki ya da üç kez çiftleşmeleri gerekmektedir. Tüylü arkadaşınızın hangi tür kediler ile eşleşebileceğini ve sağlıklı yavrulara erişmeleri için ne yapmamız gerektiği hakkındaki bilgilerini ele aldık.

Ülkemizde en çok seçim edilen kedi türlerinden biri British Shorthair’dır. Görünümleri ile dikkat toplar, kişilikleri ile kendilerini kolayca beğendirir uzaktan ve oyuncu yapıları ile hayatımıza neşe katarlar. Bu surattan bu kedi cinsine sahip olanlar çok bahtlıdır. Neşelerini çoğaldırmak ve kedilerinin asabiliğinin sonlanması için yavru sahibi olmak isteyebilirler. Ancak genetik olarak bir hayli özelliğe sahip British Shorthair hangi türle çiftleşir, sualinin cevabı sağlıklı ve mutlu bir yuva inşa etmeleri için önemlidir.

British Shorthair kedileri her türle çiftleşir. Ancak sağlıklı yavrulara sahip olmak için türleri başka bir türle değil, kendi türleri ile çiftleşmelidir. Hastalıklara karşı dayanıklı olmaları, konut hayatına geçimli olan karakteristik yapıları sebebi ile çok fazla seçim edilen bu tür için dargınlık yarıyılı altıncı ay itibari ile başlayabilir. Kimileri ise yaşına eriştiklerinde olgunlaşırlar. Asabilikleri ile hormon başkalaşımı yaşanır ve kısa süreli de olsa aksileşirler. Aileye sahip olmasını isteyen kedi sahipleri dargınlık yarıyıllarının gelmesi ile onları kısırlaştırmaktadır. Değişikleri ise çiftleştirmeye karar verir.

İlişkisel bellekleri ve zekaları yüksek olduğu için British Shorthair kedileri ile beraber yaşamak çok cümbüşlüdür. Şirin tutumları ile herkesi kendine hayran vazgeçerler. British Shorthair kucak beğenmez ancak sahipleri ile araları oldukça iyidir. Ayrıca büyük gözleri, kocaman yapıları ve kürk rengi ile dikkat toplama mevzusunda oldukça galibiyetliler. Bu hoşlukların sağlıklı bir biçimde devam etmesi için aynı türe sahip kedilerle çiftleşmelerini nasihat ederiz.

British Shorthair, değişik tür kediler ile çiftleştirilebilir. Kendi türü ile çiftleşmesi muhtemel değilse, değişik kediler seçim edilebilir. Genetiği sağlam bir kedi cinsi olduğu için pek çok kedi ile çiftleşmesinde mahzur yoktur. Bunun yanı gizeme sıkça sağlık meseleyi yaşayan kedi ırklarını daha sağlıklı olması için kedi üreticileri British Shorthair ile eşleşmelerini sağlar.

Scottish Fold gibi genetiği oynanmış olan kedilerde sağlık problemleri çok sık görülür. Dinleme meseleleri, göz hastalıkları gibi ciddi meseleler yaşarlar. Bu sebeple bu cins sağlık mevzusunda kasvet yaşayan kedilerin daha sağlıklı yavrulara sahip olmaları için British Shorthair ile çiftleşmeleri gerekmektedir. Yavrular bu biçimde daha sağlıklı bir hayata sahip olurlar.

Scottish Fold kedi cinsine sahipseniz, British Shorthair ile eşleşmesine imkân sağlayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir aileye sahip olabilirsiniz. British Shorthair türüne sahipseniz, aynı türle çiftleşmesini düşünmelisiniz. Değişik varyasyonların yaradılışını düşünmüyorsanız, en sağlıklı yolu seçmelisiniz.

Leave A Comment