Yeni Veya Birbirinden Ayrı Kalan Kedilerde Saldırganlığı Durdurmanın Yolları

Konutunuzu paylaştığınız birden fazla kediniz olabilir. Bu surattan kediler arasındaki saldırganlığa ve aralarındaki büyük müzakerelere bilindik olmalısınız. Kedi sahipleri, çoklu kedi konutlarında yaşanan münakaşalardan dolayı zaman zaman çok rahatsız olabilmektedir. Kediler bazen büyük müzakerelere karışarak, kendilerini yaralama vaziyetinde de kalabilmektedirler. Kediler arasında zaman zaman yaşanan bu büyük müzakerelere seyirci kalıp izin vermek hiç de iyi bir fikir değildir. Onları kendi hallerine vazgeçmek ya vakaları seyrek çözer ya da daha da makûslaştırabilir. Bu surattan kediler arasındaki saldırganlık problemine karşı bir ekip tedbirler almalısınız.

Kediler hakikatinde müzakere gibi vaziyetlerin içinde yer almaktan pek de beğenmezler. Birbirleriyle iyi geçindiklerinde, birbirlerini güzel görmeyi ve müzakere sırasında bu gidişattan sakınmayı bilebilirler. Ama bazen gidişatlar bir hayli karışabilir ve istenmeyen münazaralar ortaya çıkabilir. Kedilerde genellikle bu münazaralar, fobiden ve yönlendirilmiş saldırganlıktan ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında saldırganlığı tetikleyen başka nedenler de olabilir.

Kedilerde saldırganlık sebepleri alttaki gibidir;

Kediler arasında sık sık tartışmaların yaşandığı bir etrafta yaşıyor olabilirsiniz. Bu vaziyeti düzenlemek ve kediler arasındaki saldırganlığı eksiltmek için en uygun olan çözümü bulmalısınız. Bu mevzu kedinizin psikolojisi ve sıhhati için oldukça ehemmiyetli bir mevzudur. Bu sürecin hemen reelleşmeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir. Kediler eğitilmesi güç canlılardır. Bu cins tavır bozukluklarını düzenlemek bazen aylar sürebilir. Bu surattan sabırlı ve tutarlı davranmalısınız. Bir şeyi unutmamak gerekli; konutunuzda yaşayan kediler ne kadar eğitim alırlarsa alsınlar, asla birbirleriyle uyuşamazlar. Bunu ilk başta kavramanızda fayda olacaktır.

Kediler arasındaki saldırganlığı ihtiyata yolları alttaki gibidir;

Kedilerde oluşan asabi tavır ve saldırgan tavırlar sizlere kaygı veriyor olabilir. Ama bu mesele sandığınız kadar korkutucu bir vaka değildir. Saldırgan ve asabi kedilerle irtibat kurmak ve meseleyi çözmek için, bu hiddete ne gibi vaziyetlerin neden olduğunu bulmanız gerekmektedir. Bu vaziyetlerin altında genellikle erken yaşlarda sosyalleşememe, fobi ve stres uyumaktadır. Kediler bu cins meselelerin altından kalkmakta oldukça zorlanabilirler. Kediye bu mevzuda dayanak ederek, iyileşmesine takviyeci olabilirsiniz. Bu mevzuda ona takviyeci olmak için, ona yanaşmanız gerekmektedir. Kedilere yanaşmanın da bin bir değişik yolları vardır. Kimileri alttaki gibidir;

Misalin;

– Erkek kedilerde hiddet içgüdüsel olarak alana gelmektedir,

– Kediler reyin oynarken fazla kızgınlaşarak, ortaya reyin hiddeti çıkmaktadır,

– Kediler kendilerini korunmasız sezdikleri anda, korunma hiddeti ortaya çıkmaktadır,

– Anne kedide oluşan yavrularını koruma hiddeti ortaya çıkar,

– Kediler acı sezdiklerinde oluşan hiddet gidişatında onları kavramanız daha kolay olacaktır.

Kedilerde hücum pozisyonları;

Kedilerde korunma pozisyonları;

Bu mevzulara dikkat ederek kediye yanaşmanız, onda kendisini kavradığınız hissi oluşturur ve bağlantınız her geçen gün daha da kuvvetlenebilir. Kedilere yanaşmadan evvel bu tekliflerimizi dikkate alabilirsiniz.

Ayrıca Okuyabilirsiniz:

Leave A Comment