Kedilerin Halıları Tırmalaması: Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

İçindekiler

Kediler için tırmalama eylemi doğal bir davranıştır. Sevimli dostlarımız bazen bu tırmalama işini biraz abartarak ev eşyalarını, perdeleri özellikle de halıları tırmalama eğilimi gösterirler. Bu olaydan bazı kedi sahipleri rahatsız oluyor ve kedilerini sahiplendirmeyi düşünebiliyorlar. Böyle bir olayı düşünmek yerine, kendinizi bu durumdan nasıl uzaklaştırabileceğinizi düşünmelisiniz. Unutmamalısınız ki kedileriniz bu olayı içgüdüsel olarak gerçekleştirmektedirler. Bu olayı inadına yaptıklarını düşünmemelisiniz.

Sizin yapmanız gereken konu, kendiniz tırmalama davranışında bulunduğu zaman, onu başka bir hedefe yönlendirerek halılarınızdan ve diğer ev tekstili eşyalarınızdan uzak tutmanızdır. Bu tırmalama davranışı sizlere yanlış gelebilir ama kediler için, nasıl idrar püskürtmek doğal bir davranışsa bu durum da aynı şekilde doğal bir reaksiyonun sonucudur. Bu noktada sizden beklenen, tırmalama durumlarına karşı kedilerinize gerekli eğitimi vererek, bu durumun yanlış olduğunu anlamasını sağlamaktır. Neyse ki, kedilerinizi halılarınızı tırmalamaktan alıkoymanın bazı yolları da bulunmaktadır. Bunlar;

Kediler doğaları gereği kaşınma, tırmalama ve benzeri birçok eylemi gösterirler. Bazen kedinin doğasından gelen tırmalama eylemi, bazen de içgüdüsel olarak gelişir. Tırmalamak sizler için can sıkıcı bir hal alsa da, bu durum kedilerinizin mental ve fiziksel sağlığı açısından çok önemli bir yer tuttuğunu unutmamalısınız. Ayrıca tırmalama eylemi, sevimli dostunuzun ayaklarını açması ve esnemesi için de gereklidir. Kediler tırmalama eylemi sayesinde üzerlerinde bulunan yüksek enerji ve kaslarında oluşan gerginliği atarlar.

Tırmalamak kediler için bir iletişim şeklidir. Onlar için bu davranış bir yer işaretlemedir. Tırmaladıkları alanlara bıraktıkları tırnak parçaları ve kokuları sayesinde, kendi türüyle iletişime geçmektedirler. Aslında doğada bu eylemi ağaçlar üzerinde gösteren kediler, evlerde hapsolduklarında bu durumu halılarda ve diğer mobilyalarda göstermeyi tercih ederler.

Tırmalama eylemini, kedileriniz sadece fiziksel nedenlerden yapmazlar, duygusal nedenler de bu davranışlara neden olabilmektedir. Bazen kediler o kadar mutlu olurlar ki bunu halıları tırmalayarak gösterirler. Örneğin, işten eve geldiğinizde, sizi gördüğüne çok sevinen ve heyecanlanan kediniz, bu eylemi gerçekleştirme eğiliminde olacaktır. Bazen de stresli ve mutsuz olduklarında, tırmalama eğiliminde olurlar. Eve yeni gelen bir kedi, ona olan ilginin azalması veya depresyon belirtisi gibi nedenlerden dolayı da bu davranış sergiliyor olabilir. Bu nedenle ve daha bilmediğiniz başka nedenler kedilerde tırmalama eylemini tetiklemektedir. Sizin yapmanız gereken ise, kedinizin duygularını anlamaktır. Bu davranışın altında yatan nedenler hakkında bilgi toplamalısınız. Bu sayede olayın nedenini anlar ve daha kolay çözümler üretebilirsiniz.

Kedileriniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız, onların rahat bir şekilde, kendi doğal ortamındaymış gibi hissetmelerine yarayacak ipuçları aramaya başlamalısınız. Kediler yeme-içme ve uyuma dışında avlanma, tırmalama ve kaşınma gibi doğal eylemler de gerçekleştirebilir. Bu eylemleri yapabilmek için, sağlıklı ve güçlü tırnaklara ihtiyaç duyarlar. Siz de onlara bu isteğini verebilirsiniz. Petshop mağazalarımızdan aldığınız tırmalama alternatiflerini çok fazla para ödemeden, kendi emeğinizle, evde sevimli dostlarınız için yapabilirsiniz. Nasıl yapabileceğinizi ve yaparken neler kullanacağınızı yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız. Aşağıdaki ürünler ile kediniz için tırmalama alanları oluşturabilirsiniz.

Tırmalama tahtasına başlamadan önce, hangi boyutlarda bir tırmalama tahtası yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunu yaparken kedinizin ihtiyaçlarını göz ardı etmemeli ve rahatça kullanabilmesi için gerekli olanı yapmalısınız. Örneğin, yetişkin bir kedi için tırmalama tahtası ölçüleri, 71 cm uzunluk, 45 cm kadar geniş bir tabana sahip olmalıdır. Tırmalama tahtasının boyunu, kedinizin boyuna göre ayarlamalısınız. Kullandığınız tahtaların zımparalanmış olması çok önemlidir. Eğer zımparalama işlemi yapılmamışsa, kıymıklara karşı sizin zımparalama işlemi yapmanız gerekecektir. Yine kullanacağınız tahtanın kuru olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü tahtaya saracağız halat ne kadar sık olsa bile, tahtanın yaş olması,  kuruduğunda halatın gevşemesine neden olabilir. Zımpara yapılmış olan tahtaya halatı iyice sarmalısınız. Halatı sarmada önce ellerinizin hasar görmemesi için ve halatı yeteri kadar sıkı sarabilmeniz için, koruyucu bir eldiven kullanmalısınız. Halatı sararken dikkat etmeniz gereken ise arada hiçbir boşluk kalmamasıdır. Halatı sardınız ve en alta ulaştığınızda bir zımpara tabancası ile halatınızı sabitleyebilirsiniz ya da halatı bittiği yerden bağlayabilir veya yapıştırabilirsiniz.  Kullandığınız halatın türü önemlidir. Örneğin, sisal, jüt veya naylon halat kullanılabilir. Bu konuya da dikkat çekmenizi öneririz.

Tırmalama tahtası zeminini ise, peluş bir halı ya da pofuduk bir paspas ile kaplayabilirsiniz. Kullanacağınız malzemeye karar verdikten sonra, malzemeyi tabana uygun olarak kesmelisiniz. Kestikten sonra parçayı yapıştırıcı veya zımba tabancası yardımı ile sabitleyebilirsiniz. Kaplayacağınız alanın pürüzsüz olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kullandığınız materyallerin doğal olmasına ve toksik maddeler içermeyen malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz. En son yapacağınız işlem, tahta ve zemini birbiriyle birleştirerek, tırmalama tahtasını tamamlamanızdır. Çekiç yardımıyla tahtayı tabana birleştirebilirsiniz. Tırmalama tahtasını kediniz için daha cazip hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tabana kedi nanesi serpmek ve tahtayı oyuncaklarla zenginleştirmektir.

Öncelikle bu duvarı yaparken ihtiyacınız olacak malzemeler arasında tencere kapağı, hasır ip, streç film rulosu ve sıcak silikon yer almaktadır. Bu malzemeleri hazırladığınızda duvarı yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak zeminin daha sağlam ve dik olması için eski bir tencere kapağını zemine yerleştirmelisiniz. Bu sayede oluşturduğunuz duvarın devrilme riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Ardından streç film rulosunu, silikon tabancası yardımı ile zemine sabitlemelisiniz. Ruloyu hasır iple sıkıca sarmalısınız. Hasır ipin sarma işlemi bittiğinde, ucunu sabitleyerek kesmelisiniz. Yaptığınız duvarı renkli oyuncaklar, ışıklı aksesuarlarla zenginleştirerek, kedinizin dikkatini o noktaya odaklayabilirsiniz.

Son olarak kullanmadığınız eski tırtıklı yapıda olan kumaşlarınızı, kedi paspası olarak kullanabilirsiniz. Bu kumaşları altına koyacağınız sert bir tabanla kaplayarak kedinize uygun bir paspas kolayca oluşturabilirsiniz.

Evinizde bulunan eşyalarınızın kediler tarafından tırmalamasını istemiyorsanız, doğru kumaş tercihleri yapmanız gerekmektedir. Bu tercihleri mobilyalarınızda, perdelerinizde ve benzeri ev eşyalarınızda kullanarak, tırmalama davranışını minimum düzeye çekebilmeniz mümkündür. Peki, kediler hangi kumaşı tırmalamaz? İşte minik dostlarınızla birlikte rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacak birkaç kumaş önerileri;

Bu kumaş türü kedilerde tırmalama davranışının önlenmesinde ilk sırada yer almaktadır. Özellikle sık dokulu kadife kumaşları, kediler tırnaklarını geçirirken zorlandıkları için tercih etmezler. Bu kumaş türü kedilerinizin evde eşyalarınızı tırmalamaması için en ideal alternatiftir. Özellikle kadife kumaşı koltuklarınızda tercih edebilirsiniz.

Derilerin işlenerek ortaya çıkardığı süetleri, kediler tırmalamakta zorlanmaktadır. Süetler, kedi tırmalamalarına oldukça dayanıklıdır. Bu kumaş türünü evinizde sorunun giderilmesi adına rahatlıkla kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

Bu kumaşın dayanıklı olması, leke tutmaması ve kolay temizlenmesi tercih sebebidir. Ancak bir diğer faydası ise kedilerin, bu kumaşı tırmalamak istememesidir. Ayrıca kolay temizleme özelliği ile kedileri ile ortak bir yaşam süren bireylerin, kullanması gereken en uygun kumaş olduğu bilinmektedir.

Kedi tırmalama tahtaları, evinizde kedilerin, eşyalarınızı tırmalamasına engel olmak için kullanabileceğiniz alternatif bir eşyadır. Evinizde halıların tırmalamasından ve bunun sonucu olarak ipliklerinin etrafa saçılıp, kötü bir görüntü oluşturmasından şikâyetçiyseniz veya koltuk kenarları ve perdelerinizin tırmalamasından şikâyetçiyseniz, bu tırmalama tahtası sizler için ideal bir tercih olacaktır. Peki, bu tırmalama tahtasının eviniz için önemi nedir?

Peki, kedilerinizi bu tırmalama tahtalarına nasıl alıştırabilirsiniz?

Öncelikle kediniz için en uygun tırmalama tahtasını seçmeniz gerekmektedir. Ardından tırmalama tahtasına alıştırmak için aşağıdaki yolları sırasıyla uygulamanız buna bir çözüm olacaktır.

Sonuç olarak tüm bu yolları denediğiniz takdirde kediniz mutlaka tırmalama tahtalarına alışmış olacak ve birlikte evinizde sorunsuz bir şekilde günlerinizi daha yaşanabilir kılacaksınızdır.

Leave A Comment