Kedilerde Yabancı Fobisi – Kediler Neden Insanlardan Korkar?

Kediler alışık oldukları yerlerde ve alıştıkları insanlarla yaşamaktan hoşlanırlar. Bu nedenle bulundukları ortama yabancı biri geldiğinde, bu durum onlarda korkuya neden olmaktadır. Belirli seviyede korku normal karşılanabilir. Ancak, kediniz zamanla bu olayı aşmaktansa, insanlara daha fazla saldırgan ve korku ile yaklaşıyorsa, kedinizde bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Kediler karakter olarak insanlar gibi farklılık göstermektedirler. Bazılarına baktığımızda cana yakın, ilgiyi seven, bazıları ise korkak ve saldırgan olabilmektedir. Bazı durumlarda ise iki özelliği de aynı anda taşıyan kediler de vardır. Bu özelliklere dikkat etmeniz, kedilerin neden insanlardan korktuklarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kedilerde yabancı fobisi, sizi ve minik dostunuzu zor durumlara sokabilir. Bu sorunun nedenleri arasında genellikle kedinizin geçmişte yaşadığı sorunlar ve bu sorunlar yüzünden yaşadığı travmalar ya da eksik sosyalleşme olabilir. Bu konuları tek tek incelemeniz, size kedinizi anlamanız yolunda açıklık getirecektir. Gelin birlikte bunun nedenlerine bir bakalım.

İçindekiler

Kedinizde oluşan yabancı fobisi, kedinizin geçmişte yaşadığı ve karşılaştığı zor durumlardan kaynaklanmaktadır. Kedinizi henüz yavruyken alıp büyütmeniz bu olayların önüne geçebilir. Onu yabancılara alıştırabilirsiniz. Ancak yetişkin bir kedi sahiplendiniz ve onda yabancılara karşı çok fazla korku ve saldırganlık sezdiyseniz, aklınıza kedinizde yabancı fobisi varlığının olabileceğini getirmelisiniz. Kediniz geçmişte insanlardan kaynaklanan yoğun bir korkuya maruz kaldıysa, bu olayı unutması imkânsızdır. Unutmayın, kedilerin hafızası çok kuvvetlidir.

Bazı insanlar kedilerine nazik davranmamaktadır. Sık sık karşılaştığımız hayvanlara yönelik şiddet haberlerinden bunu anlayabiliriz. Bazen siz de farkına varmadan, bu nedene sebep olmuş olabilirsiniz. Örneğin, bir veteriner ziyareti sonrası yaşanan travma veya bir misafir, kedinizde bu fobinin oluşmasına neden olabilir. Kedinizin üstüne gitmemeli ve daha fazla korkmasına neden olmamalısınız.

Kedilerde eksik sosyalleşme kavramı, bu sorunun nedenleri arasında yer alan en önemli durumdur. Kedinizin henüz yavruyken yeterli sosyalleşmeyi alması onda bu tür sorunların yaşanmasına engel olacaktır. Yavru kedilere doğumlarının ilk aylarında, onlara çevreyi ve insanları yeterli miktarda tanıtmalısınız. Kediler bu dönemde sosyalleşebilirlerse, daha öz güvenli, daha dost canlısı ve daha dışa dönük olacaklardır. Ancak tam tersi durumda kedinize bu imkânı tanımazsınız, korkak, saldırgan ve içine kapanık olacaktır. Yavru olduğu dönemlerde daha fazla insanla tanışmak ve başka kedilerle oynamak ya da çevreyi ve nesneleri tanımak kedilerde, bu sorunun görünmemesini sağlar. Kediniz için bu soruna karşı daha hassas olmasınız. Fazla korkuya neden olan durumların içine minik dostunuzu sokmamalısınız.

Kediler günlük rutinlerini tekrarlayan ve bu şekilde yaşamayı tercih eden canlılardır. Bu rutin onlar için oldukça önemlidir. Ev ortamında olabilecek bir değişiklik ya da evden birinin gitmesi veya gelmesi gibi durumlar kedinizde fobiye neden olacaktır. Kedinizin yaşadığı korkular, zamanla aşırı derecede büyüyecek, onda fobi durumunu ortaya çıkaracaktır.

Kedinizde fobiye neden olan durumlar;

Kedilerde bu korkuların olması durumunda, kedi fobisini aklınıza getirmelisiniz. Bu fobiyi anlamak kolay olabilir ama tedavi süresi oldukça zordur ve uzun sürebilir. Bu durumu fark ettiğiniz anda, hemen müdahale etmeyi unutmamalısınız.

Kedilerinizi düzenli olarak takip ederseniz, onlardaki bu fobiyi anlayabilirsiniz. Kedilerde fobi meydana geldiğinde, bazı belirgin durumlar kendini göstermektedirler. Bu durumlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

Bir kediye korku halindeyken yaklaşmak veya yaklaşmaya çalışmak oldukça tehlikelidir. Çünkü korkan bir kedi, kendini korumak için bir saldırıda bulunabilir. Siz ona bu durumdayken dokunursanız, muhtemelen sizi tırmalayacak veya ısırma eylemi gösterecektir.

Korkmuş bir kediniz varsa, öncelikle sakin olmalısınız. Üstüne gitmek hiç de iyi bir fikir değildir. Bu nedenle, böyle bir durumda olan kedinizin biraz sakinleşmesini beklemek ve ardından yavaşça yanına gitmek, sizin için daha doğru bir yöntem olacaktır. Kedileriniz için korku anında onlara uygulayabileceğiniz bazı önlemler de vardır. Bu önlemler, kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Kediniz için neler yapabilirsiniz?

Yabancılardan korkan yetişkin bir kediniz varsa, çevresinde bulunan insanların sakin tavırlar sergilemesi, kedinizi cesaretlendirecek girişimlerde bulunmanız ve sabırlı olmanız, kedinizin yabancı fobisini yenmesine katkı sağlar. Bununla birlikte yabancılara karşı kedinizde bu fobilerin oluşmaması için alınabilecek önlemler de bulunmaktadır. Bu önlemleri uygulayarak kendinizde yabancı fobisini engelleyebilir ya da fobisi olan kedilerinizin davranışlarını daha iyi bir duruma getirebilirsiniz.

Kedinizde yabancılara karşı fobi oluşmaması için alabileceğiniz bazı önlemler;

Kedinizde yabancı fobisi oluşmaması için ne gibi önlemler alıyor, kedinize hangi eğitimleri veriyorsunuz? Sosyalleşme sürecinde kedinizle yaşadığınız tecrübelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave A Comment