Kedilerde Veteriner Ziyareti Öncesi Yaşanan Stres Ve Önleyici Çözümler

Kedi sahipleri için baytar ziyaretleri oldukça güçtür. Genelde baytara gitmek istemeyen kediler böyle bir yolculukta oldukça stresli olabilmektedirler. Bu sebeple kedi sahipleri özellikle baytar ziyaretlerinin zamanı geldiğinde daha evvel hiç olmadığı kadar dikkatli olmalı ve küçük arkadaşıyla yapacakları bu yolculuğu olabildiğince sevinçli hale dönüştürmelidir.

Veterinerin yolunu yakalayan kedilerde, yolculuk sırasında stres oluşabilirken bu gidişat bazen yolculuk evvelinde de ortaya çıkabilmektedir. Misalin, taşıma çantasını gören kediniz korkup saklanabilmekte ya da ısrarcı bir biçimde taşıma kabına girmek istememektedirler. Ayrıca kediler, yolculuk sırasında fobinin tetiklediği tıslama, miyavlama ve tırmalama gibi tutumlarda da bulunabilirler. Kedinizin bu yarıyılda oluşan stres ve fobi hali saldırganlığı onu henüz baytara gitmeden etkilemektedir. Öyle ki, bir hayli kedi sahibi şahısların elleri ve kolları, küçük arkadaşlarının yaptığı ciddi çiziklerle doludur.

Baytar ziyaretlerinde saldırgan olmayan, suskun ve sakin kediniz varsa kendinizi çok kaderli sezmelisiniz. Ancak burada şunu da belirtmeliyiz ki, bazı gidişatlarda sakin kedilerde dahi stres gidişatı gözlemlenebilmektedir. Zira değişik bir baytar tecrübeyi ya da gittiği yerden aldığı farklı kokular, onlar da baytarlara karşı mukavemetli bir gidişat oluşturabilmektedir. Kedinizi stresli bir vaziyetin içine sokmak, sizin için ve kediniz için her ne kadar makûs bir gidişat olsa da, bu ziyaretlerin onun için lüzumlu olduğunun da şuurunda olmalısınız.

Kedinizde stres gidişatını, baytar ziyaretlerine giderken eksiltebilmeniz için yapmanız gereken ve bu gidişat için tesirli olabilecek bazı temkinler bulunmaktadır. Bu temkinler sayesinde kedinize baytar ziyaretlerinin vahim olmadığını kavramasını sağlayabilirsiniz. Kedinizle beraber sizin de stresli geçirdiğiniz bu yarıyılı, uygulayacağınız usullerle daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

İçindekiler

Küçük arkadaşınızla bir hayli baytar ziyareti tecrübeyi yaşamış olabilirsiniz. Ancak bu ziyaretlere alışkın olmayan kedi sahipleri, baytar ziyareti evveli stres gidişatı mevzusunda pek de bir bilgiye sahip değillerdir. Kedilerini bu ziyaret sürecinde, evvelinde ve sonrasında hafifletmenin yollarını öğrenmemektedirler. Bu yazımızda kedinizin stresini eksiltmeniz için sizlere yararlı olabilecek bazı bilgileri paylaşacağız. Küçük arkadaşınızın psikolojik sıhhati için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kediniz için ilk kez bir baytar hekim seçecekseniz, onu kesintisiz olarak aynı baytar hekime götürmeniz küçük arkadaşınız için doğru bir seçim olacaktır. Böyle bir gidişat pek mümkün görünmüyorsa, evcil hayvanınız için en doğru ve en iyi baytar muayenehaneyi seçmeniz gerekmektedir. Kediniz için bir baytar hekim seçerken dikkat faktörüz gereken bazı mevzular vardır. Bunlar;

Bu mevzulara itinayla dikkat faktörüz, kedinizin baytar fobisini yenmesine azıcık daha destekçi olabilir. Kediler baytar muayenehanesine yapılan ziyaretler sırasında çok fazla korkarak, saldırganlık gösterebilir. Kediniz baytar hekimi bir tehdit olarak algılarsa ve bu tehditle başa çıkamazsa daha dargın ve stresli bir hale dönüşebilir.

Baytar hekiminize, kedinizin velisi olarak, hangi aşıların yapılacağı ve kediniz hakkında ayrıntılı bilgiler vermeniz işe yarayacaktır. Bu sayede kediniz hakkında yeterli bilgiye sahip olan baytar hekim, kedinize hangi aşı ve nasıl bir rehabilitasyon uygulayacağına da daha doğru karar verecektir.

Baytar hekime gitmeden evvel kesinlikle kedinizin sağlık karnesini hakimiyet etmelisiniz. Kediniz ile alakalı bilgileri misalin, kedinizin ne ölçüde su içtiğini, beslenme alışkanlıklarını, kedinizde yeme, içme ve sindirim tavrı mevzusunda bir farklılık olup olmadığını sağlık karnesi takviyesiyle kayıt altına almanız, kedinizin rehabilitasyon sürecinde oldukça bereketli olacaktır. Daha evvel bir hastalık geçirdiyse, rehabilitasyon edilip edilmediği, rehabilitasyon uygulanırken nasıl bir rehabilitasyon uygulandığını da karneye yazmanız ve baytar hekime bu mevzu hakkında ayrıntılı bilgiler vermeniz önerilmektedir.

Baytar hekime gitmek, kediniz için her zaman stresli olacaktır. Ama bazı teklifler, bu ziyaretin muhtemel tesirlerini eksiltmek için bereketli olacaktır. Siz de bu teklifleri dikkate alarak kedinizi baytar ziyareti sırasında rahatlatabilirsiniz.

Ayrıca Okuyabilirsiniz:

Kedinizle olan baytar ziyaretleri nasıl reelleşiyor? Bize kedinizle olan baytar ziyareti evveli ve sonrası yaşadığınız tecrübeleri paylaşır mısınız? Çözüm tekliflerinizi ve deneyimlerinizi alttaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave A Comment