Kediler Neden Yeri Yalar?

Kediler titiz yiyiciler olmalarına karşın arada bir yenmeyen şeyleri de yalayıp yeme meylinde olurlar. Plastik poşet, beton veya toprak yalayan bu kedilerin yeri de yaladığını öğreniyor muydunuz? Peki kediler neden yeri yalar? Kedilerin yeri başka bir deyişle zemini yalamasının en yaygın sebepleri arasında perhiz yetersizliği ya da hafif bir pika hadisesi yer alıyor. Genel olarak kedilerin besinlerini ve tüylerini yaladığını fark ederiz ki bu tutumların hepsi olağandır. Hatta kediler öteki evcil hayvanları ve refakatçi kedileri yalar ki bu da bir cins sosyal bağdır. Aynı zamanda kediler sahiplerini bir sevgi işareti ve bölgeyi işaretleme yolu olarak yalama meylinde olurlar. Ancak beton duvarlar, plastik poşetler ve toprak gibi yenmeyen şeyleri yalamaları çok başka bir durumdur.

İçindekiler

Kediler mamalarında vitamin ve mineraller gibi yiyecek maddelerinin beceriksizliğinden dolayı yalama meylinde olurlar. Bu sebeple kedinizin balanslı beslendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca beslenme lüzumlarını karşılamak için kedinize hangi mamayı vereceğiniz mevzusunda tereddütseniz baytar doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Pika, plastik, kumaş, karton, kağıt ve toprak gibi yenmeyen şeyleri harcamaya müteveccih tavırsal bir güdüdür. Kısacası yeme bozukluğudur. Hafif pika hadisesi yaşayan kediler, çoğunlukla zemin ya da duvar gibi yenmeyen şeyleri yalarlar. Ciddi gidişatlarda bağırsak tıkanıklığı ve toksisite gibi büyük zarara neden olabilecek nesneleri tamamen harcarlar ancak hafif olaylarda tamamen tüketmezler.

Kedilerde pikanın yaygın sebepleri:

Kedilerde yaygın pika bulguları:

Pika için bazı rehabilitasyon alternatifleri:

Bazen kedilerin yeri yalama isteği, onun doğuştan gelen tutumunun bir parçası olduğu içindir. Kediler çevresindeki şeylere karşı meraklı ve gözlemci olma meylindedir ve aynı zamanda bir kaşiftirler. Şayet kediniz yeri yalıyorsa, dokusunu ve lezzetini merak ettiği için bunu yapıyor olabilir.

Kedinizin meşgul ve faal kalması için alaka çekici ve kıymetli etkinlikler ile onu kesintisiz olarak meşgul edin. Bir kedi ağacı kurun, tırmalama direği yerleştirin, kedi lazeri ve tüy oyuncaklar gibi etkileşimli oyuncaklar kullanarak ona kıymetli reyin süreyi hazırlayın.

Kedinizi topraktan ve lekeden uzak yakalamaya çalışın. Bu biçimde onları yalama ya da yeme isteği ortadan kalkacaktır. Kedinizi içeride tutun ve saksıdaki iç mekan nebatlarını kedinizin basitçe erişebileceği yerlerden uzaklaştırın.

Toprağa ya da lekeye, narenciye ya da sirke gibi kedilerin nefret ettiği kokulardan sürün. Bununla beraber kedinizi yerden veya topraktan uzak yakalamak için caydırıcı bir sprey de kullanabilirsiniz.

Kedinizin yalama tutumu daha da makûsa giderse, gidişatını değerlendirmek ve mevzubahisi tavrını değiştirmeye ve rehabilitasyon etmeye takviyeci olması için bir kedi tutum uzmanına danışabilirsiniz.

Kediler bazı zamanlarda acayip davranır, acayip şeyler yapar ve yenmeyen nesneleri yerler. Öte yandan kedinizde ufak bir pika hadisesi veya perhiz beceriksizlikleri varsa, genellikle toprağı yalama meylinde olurlar. Ancak çoğu zaman da kediler sadece yeni dokular ve tatlar keşfetmekten ibarettir.

Kedinizin bu her zaman yaptığı bir şey mi yoksa yeni bir tutumu mu? Yeniyse son zamanlarda neler değişti? Öncelikle olarak bu suallerin yanıtını bulmaya çalışın. Öte yandan kedinizin bu yeni bir tutumu ise, son zamanlardaki rastgele bir farklılığın strese neden olduğunu gösterebilir.

Kedinizde beslenme yetersizliği varsa, yaladığı malzeme perhizinde hangi minerallerin bulunmadığını ortaya çıkarabilir.

Yer yalamanın asıllaştığı zaman, tutum ile alakalı meseleleri tespit etmeye takviyeci olabilir. Kediniz bu zaman aralıklarında bunalabilir, aç veya susuz olabilir. Bir saat tanımlamak, tutum döngüsünü kırmanıza takviyeci olacaktır.

Kediniz yeri arada sırada yalıyorsa bu basmakalıp bir kedi tutumu olarak değerlendirilebilir. Ancak kediniz için bu bir alışkanlıksa ve kesintisiz yeri yalıyorsa, bu tavırsal bir sualin işaretidir.

Çoğunlukla beton ya da çimento yalama, kansızlık, kalsiyum yetersizliği ya da öteki beslenme beceriksizliklerinden kaynaklanan pika ile ilişkilendirilir. Öteki gidişatlarda ise kediler betonun dokusunu, sıcaklığını ve tadını beğendikleri için betonu yalama eğilimindedirler.

Kediler bazı zamanlar tahriş olmuş cildi ya da sızılı bir noktayı yatıştırmak için kendilerini yalar. Misalin artrit sebebiyle ağrıyan bir kesiği, eskimeyi ya da eklemleri yalayabilirler. Fazla yalama vaziyeti daha da makûslaştıracağı için acı veren yerleri yalamak manasız olabilir.

Leave A Comment