Ev Kedileri Arasındaki Saldırgan Tutum Ve Çözümleme Yöntemleri

Evinizde, beraber yaşadığınız kedileriniz arasında zaman zaman büyük kavgalar yaşanabilmektedir. Bu kavgaların boyutu bazı zamanlar o kadar büyük yaşanabiliyor ki yaralanmalara bile sebep olabiliyor. Kediler doğal ortamlarında beraber yaşayabilir olsalar da, çoğu zaman yalnız ve özgür bir hayatı tercih ederler. Beraber oyunlar oynayabilirler ama konu yemek yemeye geldiğinde, pek paylaşımcı olmayabiliyorlar. Bu yüzden kediler, yemek yerken veya uyurken genelde yalnız olmayı tercih ederler. Kediler arasında anlaşmazlık için çözümler bulamadığınız zaman, uzman bir veterinerden bilgi alabilir ve ev ortamında kedilerinizin huzurlu yaşamasına yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Veteriner hekim sizler için bir terapi planı hazırlayabilir ya da bir davranış terapistine yönlendirebilir.

İçindekiler

Öncelikle kedilerde saldırganlık davranışı bir hastalık değildir. Bu davranış kedilerinizin içgüdüsel olarak yaptığı doğal bir harekettir. Kedinizin sağlığında herhangi bir sorunu yoksa ve yalnızca evdeki hem cinsleri ile anlaşamıyorsa, bu davranışın birkaç nedeni olabilir. Bu nedenleri araştırarak evcil dostunuza yardımcı olmak için ilk adımı atabilirsiniz. Kedilerde saldırganlık nedenleri aşağıdaki gibidir;

Kedileriniz arasındaki barışı sağlamak için yapmanız gereken, onların arasındaki anlaşmazlıkları bularak bu anlaşmazlıklara çözümler üretmenizdir. Bazı kediler uyumsuz olabilir ve ne kadar önlem alırsanız alın evdeki diğer kedilerle anlaşamayabilirler. Bu yüzden uyumsuz olan kedinizi sahiplendirmeniz, hem onun için hem de evdeki diğer kedileriniz için en sağlıklı karar olacaktır. Bunun dışında birkaç nedene daha çözüm bulmanız, kedilerinizin evinizde uygun bir şekilde sosyalleşerek varlıklarını sürdürmelerine olanak sağlayacaktır.

Kedilerde sosyalleşme kavramı, etraftaki insanlarla, seslerle ve diğer hayvanlarla bir arada yaşama alışması ile gelişim göstermektedir. Bu ortamda büyüyen kediler gün geçtikçe daha sosyal ve dışa dönük davranışlar gösterebilecektir. Kedilerin 4 ila 14 hafta aralığında aldıkları eğitim, tüm hayatları boyunca onlarla kalacaktır. Bu yüzden bu dönemde, onları eğitmeye fazlasıyla önem vermelisiniz. Eğer kedinize gerekli zamanı ve ilgiyi gösterip yeterli sosyalleşmeyi sağlayamazsanız, diğer kedilerle olan etkileşimi de pek sağlıklı olmayacaktır. İyi eğitilmemiş bir kedinin yaşadığı ortama bir veya birden fazla kedi katıldığında, kavga ve agresif tavırlar göstermesi olağan bir durum olarak karşınıza çıkacaktır. Sosyalleşmemiş kediler, kediler arası iletişim gibi önemli bir konuya adapte olamazlar ve kaçma, saklanma gibi eylemler gösterebilirler. Evdeki diğer kediye saldırılarda bulunabilirler. Yeterli sosyalleşmeyi alan kediler ise, kendi türleriyle veya diğer canlılarla doğru iletişim sağlayabilirler. Bu sosyalleşme, ev ortamının daha huzurlu olmasına da katkı sağlayacaktır.

Yeni bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, diğer kedinizi buna alıştırmanız gerekmektedir. Bu konu aceleye getirilmeyecek kadar hassas bir konudur. Eğer daha önce beslediğiniz kediniz, başka kedilere alışkın ve onu kabullenmesi kolay oluyorsa, sahiplendiğiniz kediyi onunla tanıştırabilirsiniz. Bu karşılaşmanın şekline ve zamanına dikkat etmelisiniz. İlk karşılaşma kediler için çok önemlidir. Bazı konulara daha fazla dikkat ederek, iki kedinin birbirine olan alışma sürecine yardım edebilirsiniz.

Çok kedili bir ev ortamına sahipseniz, kedilerin yiyecek kaplarını, su kaplarını ve tuvalet yerlerini yeterli miktarda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kedi yatakları, kedilerin sayısınca olmalıdır. Bu konulara dikkat etmeniz, kediler arasındaki kavgaların da önüne geçecektir.

Kediler için yapacağınız diğer şeyler ise, tırmanma tahtaları, halıları ve kedi oyuncaklarının çok sayıda bulundurulmasıdır. Bu konulara dikkat etmeniz halinde, kediler arasındaki doğru etkileşimi sağlamış olursunuz. Etkileşimleri iyi olan kediler, saldırgan ve agresif tavırlar sergilemezler.

Kediniz normalde sakin tavırlı ve sosyal olmasına rağmen diğer kedilere karşı sinirli ve saldırgan davranışlar sergiliyorsa bunun altında yatan neden tıbbi kaynaklı olabilir. Kedinizin stres altında veya ağrılı bir hastalıkla mücadele ettiğini fark ederseniz hemen veteriner hekime götürmelisiniz. Çünkü bu tür hastalıklar kedilerin daha saldırgan olmasına neden olmaktadır. Kediler hasta oldukları zaman yalnız kalmaya özen gösterirler. Ancak etrafta sürekli dolaşan ve onu rahatsız eden başka bir kedinin varlığı, kedinizin agresif tavırlar sergilemesine neden olacaktır.

Kediler arasındaki saldırgan tavırlar, zamanla kötü bir hal alabilmektedir. Saldırganlığın altında çeşitli nedenler olabilir. Kedileriniz arasında agresif tavırlar ve birbirine karşı saldırganlık durumunu fark ettiğiniz anda bir veteriner hekime ya da kedi davranış uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Kedilerinizin saldırganlıklarını önlemek için bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar;

Leave A Comment